Görüş Bildir

Dağa kaçırılanlara HDP aracılık yapıyor

Dağa kaçırılanlara HDP aracılık yapıyor

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbeti devam ediyor.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin, partinin il binası önünde 3 Eylül'de başlattığı oturma eylemi 9'üncü i gününe girdi.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafı ile bekleyişini sürdüren annelerden Necibe Çiftçi, yaptığı açıklamada, 5 yıl önce 16 yaşında dağa kaçırılan oğlu Rojhat Çifti için Hakkari'den oturma eylemine katıldığını hatırlattı.

Evladına kavuşuncaya kadar oturma eylemini sürdürmekte kararlı olduğunu dile getiren Çiftçi, "Oğlum için buradayım. Çocuğum 8'inci sınıfı bitirmişti. Amcasının oğluyla berbere gitmişti. Oradan ikisini alıp zorla dağa kaçırmışlar. Çocuklarımız küçüktü, cahildi, bir şey bilmiyorlardı." dedi.

Oğlu Sami Çiftçi'nin de 2 yıl önce teröre destek vermediği için terör örgütü PKK mensuplarınca katledildiğini ifade eden Çiftçi, "Bir çocuğumu kaçırdılar, bir çocuğumu da şehit ettiler. İki canı anneden koparttılar. Allah bunu kabul eder mi? Çocukların kaçırılmasına HDP aracılık ediyor. Çocuklarımız okumak, eline kalem almak istiyordu. Dağda ellerine tüfek vermeleri için onları büyütmedik." diye konuştu.

Çiftçi, evladından geriye kalan fotoğraf ve elbiselerle avunmaya çalıştığını anlatarak, "Gittiğinden beri yatağını yıkamadım. Yatağında yatıyor, kokluyorum. Elbiselerini katladım, sabahları kokluyorum. Tek başıma kaldım. Gel askere teslim ol. Onlar seni bize teslim eder." ifadesini kullandı.

- "Hepsi HDP aracılığıyla götürüldü"                   

Dağa kaçırılan yeğeni Emrah için Elazığ'dan gelerek oturma eylemine katılan Muhittin Avunan da terör örgütü  PKK'ya tepkisini dile getirdi.

Avunan, şunları kaydetti:

"HDP PKK'ya destek veriyor. Bir insan bir şeyini nerede kaybederse orada arar. 40 yıldır Kürtlerin çocuklarını kaçırıyor, bize zulüm yapıyorlar. 40 yıldır bizim kanımızı emiyorlar. Bunlar Kürtlerin evini, yuvasını yıktılar. Biz niye buradayız? Çünkü bizim çocuklarımız HDP aracılığıyla kaçırıldı. HDP'liler gelsinler yanımıza, 'PKK bir terör örgütüdür.' desinler, PKK'yı lanetlesinler. Onlardan bunu istiyoruz. Bu kadar çocuğu kim gelip götürdü? Hepsi HDP aracılığıyla götürüldü. HDP olmasa, PKK Türkiye'de hiçbir olay yapamaz."

14 yaşında kaçırılan kızı

Diyarbakırlı Hüsniye Kaya, 5 yıl önce 14 yaşındayken kaçırılan ardından da Suriye'de olduğunu öğrendiği kızı Mekiye için 8 Eylül günü oturma eylemine katıldı. Kızının polis olmak istediğini anlatan Kaya, "Okusaydı şu an üniversite ikinci sınıfta olacaktı" dedi. Çocuklarının getirilmesi için yetkililerden heyet kurulmasını isteyen Kaya, şunları söyledi:

''Kızım için burada eylem yapıyorum. Kızım 14 yaşındaydı, okuyordu, bırakmadılar okusun. Kızım okusaydı şimdi üniversite ikinci sınıfta olacaktı. Kızımın boyu uzundu, bana, 'Ana ben okuyacağım polis olacağım, polisliği seviyorum' dedi. Bu zalimler bırakmadı. Kızım küçüktü, alıp götürdüler. 88 gün oldu, yağmur da yağsa, kar da yağsa, ne olursa olsun, oturmaya devam edeceğim. Kızım için canımı feda ederim. Zaten beş yıldır ölmüşüm, bari kızım gelsin, o yaşasın. Hepimiz anneyiz, tüm anneler burada, çoğu hasta oldu soğuklardan, ne hakları var  bizim çocuklarımızı kaçırıp, götürüyorlar. Diyorlar ki 'Biz Kürt'üz', bu Kürt davası değil. Ben de Kürdüm, niye kendi çocukları yabancı ülkelerde okul okurken, bizim küçücük çocuklarımızı kaçırıp dağa götürüyorlar, savaştırıyorlar. Savaş istemiyorum, barış istiyorum, huzur istiyorum ve kızımı istiyorum. Kızım gelene kadar buradan gitmeyeceğim. Anneler, gelin bize destek verin. Beş yıl oldu kızımın sesini duymamışım. Rica ediyorum heyet kurun, belki çocuklarımızı getirirsiniz.''

Anne Kaya kızına da "Mekiye, sesimi duyuyorsan eğer bak, annen perişan oldu. Sen biliyorsun ben hastayım, kurban olayım sana gel. Devlet güçlüdür, devlet sana bir şey yapmaz, söz vermiş seni hapishaneye atmayacak. Sınıra gel orada askere teslim ol, sana bir şey yapmayacaklar, seni getirip annene teslim edecekler" diye seslendi.