Görüş Bildir

DEMİRTAŞ; SAVAŞA HAYIR DİYORUZ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, savaş tezkeresinin kamuoyunda tartışılmadan geçirilmesinin yanlış bir tutum olduğunu, Suriye ile savaşa hayır dediklerini söyledi.

DEMİRTAŞ; SAVAŞA HAYIR DİYORUZ

Barış ve Demokrasi Partisi (Bdp) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz savaş tezkeresine 'hayır' diyoruz, parlamentoda da oyumuz, 'hayır'dır" dedi.

CEZAEVİ ZİYARETİ

Beraberinde Bdp Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Bdp Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren siyasetçileri ziyaret eden Demirtaş, cezaevi çıkısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, 22 gündür cezaevlerinde kesintisiz bir açlık grevi süreci başlatıldığını, bu kapsamda Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde de 15 mahkumun 22 gündür kesintisiz açlık grevi yaptığını, Türkiye genelindeki cezaevlerinde ise yaklaşık 150 kişinin açlık grevinde olduğunu söyledi.

OSLO GÖRÜŞMELERİ

Müzakerelerin yeniden başlamasını isteyen Demirtaş, şöyle dedi:

"Hükümet bir kez daha Oslo, İmralı müzakerelerinden söz ediyor ve bu konuda ciddi ise oyalama, toplumu kandırma niyetinde değilse meseleyi daha ciddi tartışmalı, daha kararlı yaklaşmalıdır. Bizler müzakereyi, diyaloğu canı gönülden desteklerken, hükümetten de buna dair somut gelişmeler görmek istiyoruz."

SURİYE TEZKERESİ

Bir gazetecinin, "sınır ötesi tezkere öncesi Suriye tarafından Akçakale'ye top atılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz-" yönündeki sorusu üzerine Demirtaş, Akçakale'de yaşanan olayın trajik bir olay olduğunu, orada yaşamını yitiren tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilediğini söyledi.

Demirtaş, Akçakale'de yaşanan olayın kabul edilemez bir olay olduğunu ifade ederek, "Top Suriye'den gelmiş gelmemiş, o insanların ölümü şu veya bu nedenle olmuş bu kesinlikle kınanması gereken, kabul edilemez bir olay." dedi.

SAVAŞA HAYIR DİYORUZ

Sınır ötesi tezkereye karşı olduklarını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu: "Biz savaş tezkeresine 'hayır' diyoruz, parlamentoda da oyumuz, 'hayır'dır. Bu savaşa geçit vermeyeceğiz. Bu asla Türkiye'ye kazandıracak bir politika değil, kabul edilemez."

Etiketler: