Görüş Bildir

DKMM Zirvesi yapıldı!

Diyarbakır Küçük Millet Meclisi (DkMM) Ekim ayı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bölge sorunları masaya yatırılıp çözüm yollarına ilişkin bilgiler sunuldu.

DKMM Zirvesi yapıldı!

Diyarbakır Küçük Millet Meclisi (DkMM) Ekim ayı toplantısı Sümer Park Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı 1 Nolu toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten`in yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşları, gözlemciler ve kanaat önderleri katıldı. Toplantıda bölge ve il bazında yaşanan başta Kürt sorunu olmak üzere siyasi, hukuki, sosyal, ekonomik sıkıntılar masaya yatırılarak çözüm yollarına ilişkin bilgiler sunuldu.

Kanun Çıkarılırken STK`lara Danışılmalı

Toplantıda İlim Yayma Cemiyeti adına söz alan il sekreteri Ali Karakaş, Türkiye`de kanunların çıkarılırken sivil toplum kuruluşlarının da etkin bir şekilde dahil edilmeleri gerekliliğini ifade ederek, "Kanunlar çıkarılırken toplumu oluşturan farklı gruplara bu kanunların sorulması ve onların düşüncelerinin bir havuzda toplanıp bir veri tabanı oluşturulması lazım" dedi.

Zulmün Karşısında Durmamız Gerekir

Toplantıda söz alan Şehid Ali Haydar Bengi Derneği Başkan Yardımcısı Muhammed Ensari ise sivil toplum kuruluşlarına seslenerek, "Yapılan zulüm ve haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşısında durmamız gerekir. Ben sivil toplum kuruluşlarının devletin yapmış olduğu zulümler karşısında devletin ona tanımış olduğu olanaklardan dolayı çok hızlı bir şekilde tepki gösterdiğini ama devlet olmamış gücün yapmış olduğu zulme karşı ise daha esnek, daha gevşek davrandığını hissediyorum" ifadelerine yer verdi.

Kürt sorununun çözülmesiyle ülkenin güçlü bir konuma geleceğini söyleyen Ensari, "Kürt sorununun çözümünde inisiyatif almış olan bütün güç odaklarının acıyı göğüslerine bastırarak ve taviz vererek çözüm üretmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Etiketler: