Görüş Bildir

DTK, Polislere Soruşturma Talep Etti

Demokratik Toplum Kongresi, Öcalanın afişlerinin tahrip edilmesinin sorumluları hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmasını talep etti.

DTK, Polislere Soruşturma Talep Etti

Recep KAYA

DİYARBAKIR-Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Öcalan'ın Diyarbakır'da billboardlara asılan afişlerinin tahrip edilmesini kınayarak, saldırının sorumluları hakkında adli ve idari soruşturma başlatılarak görevden uzaklaştırılması gerektiğini açıkladı.

Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta yapılacak eylemlerle ilgili BDP tarafından Öcalan'ın fotoğrafı kullanılarak billboardlara yapılan ilanlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından toplatma kararı alınmıştı. Toplatma kararı sonrası Öcalan'ın posterlerinin bulunduğu afişler polisler tarafından sökmüştü.

AFİŞLERİN TOPLATILMASI

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yaptığı yazı açıklamada "Milyonlarca insanın önder olarak kabul ettiği çözüm sürecinin en önemli aktörü olan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a yönelik geliştirilen uluslararası komplonun 15. yıldönümünü protesto amaçlı demokratik etkinlikler programı kamuoyu ile paylaşmak amaçlı kentimiz Diyarbakır'da billboardlara afişler asılmış ancak Sayın Öcalan'ın posterlerinden dolayı savcılık toplatma kararı vermiştir" dedi.

ADLİ VE İDARİ SUÇ İDDİASI

Kararın hukuksal olmaktan ziyade siyasal olduğunu savunan DTK, kararın hemen akabinde, bazı güvenlik güçlerinin provokatif ve tahrik amaçlı Öcalan'ın posterlerini tahrip ettiğini ileri sürdü. Açıklamada şöyle dendi:

"Çözüm sürecinin en önemli mimarı olan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın posterlerine yönelik yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Hükümet çözüm karşıtı olan bu çirkin saldırının sorumluları hakkında adli ve idari soruşturma başlatarak bu kişiler görevlerinden uzaklaştırılmalıdır. Demokratik çözümü sabote amaçlı bu tür provokatif girişimlere müsaade edilmemelidir"

Etiketler: