Görüş Bildir

HDP'li Taşçıer seçmeli dersi Meclis'e taşıdı

HDP'li Taşçıer seçmeli dersi Meclis'e taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekilli İmam Taşçıer, okullarda seçmeli ders olarak verilen Kürtçe'nin, yetersiz kalan öğretmen kontenjanıyla ilgili gerekli çalışmaların yapılıp yapılmayacağına dair Milli Eğitim Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilli İmam Taşçıer, okullarda seçmeli ders olarak verilen Kürtçe’nin, yetersiz kalan öğretmen kontenjanıyla ilgili gerekli çalışmaların yapılıp yapılmayacağına dair Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

SEÇMELİ DERSİ MECLİSE TAŞIDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlaması talebiyle verilen önergede Kürtçe’nin seçmeli ders olmasıyla birlikte okullarda öğrencilere Kürtçe ders verecek öğretmen ihtiyacı doğduğu hatırlatılmasında bulunularak, "İlk yıllarda Kürtçe branşında lisans mezunu bulunmadığından “ücretli öğretmenlik” formülüyle bir çözüm geliştirilmiştir. Sonrasında ise Kürtçe seçmeli dersinin öğretmen kadrosu ilk olarak 2014 yılında Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencilerinin mezun olmasıyla açılmıştır. Şu an kadrolu olarak görevde bulunan Kürtçe dersi öğretmen sayısı ile öğretmen ihtiyacının ne kadar olduğu bilinmemektedir. Kürtçe öğretmen kontenjanı ile ilgili bakanlığınız tarafından çalışma yapılıp yapılmadığı kamuoyu tarafından merak edilmektedir" denildi.

Meclise sunulan önergede Selçuk'un yanıtlaması talebiyle şu sorular yöneltildi:

YANIT İSTENİLEN SORULAR

“*Kürtçe seçmeli ders, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren her eğitim yılı kaç öğrenci tarafından tercih edilmiştir?

*Kürtçe branşından kadrolu öğretmen atamaları yapılmış mıdır? Yapılmış ise atamaların yıllara göre dağılımı nedir?

*İllere göre Kürtçe Öğretmen sayı dağılımı nasıldır? Hangi ilde kaç kadrolu Kürtçe ders veren öğretmen bulunmaktadır?

*Son eğitim öğretim yılı olan 2019-2020’de Kürtçe seçmeli dersi için açılan sınıf sayısı kaçtır? İllere göre dağılımı nasıl olmuştur?

*Son iki yılda Kürtçe ders seçiminde azalma olduğu görülmektedir. Azalma olmuş ise nedeni nedir?

*2020 yılı içinde bakanlığınız tarafından Kürtçe Öğretmen atamalarıyla ilgili çalışma yapılmakta mıdır? Kürtçe Öğretmen atamalarıyla ilgili kontenjan açılmış mıdır?”
Etiketler: