Görüş Bildir

İfadesi alındı serbest kaldı

İfadesi alındı serbest kaldı

Hakkında, "Kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan açılan davada, yakalama kararı çıkarılan ve Diyarbakır'da dün gözaltına alınan HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ifadesinden sonra serbest bırakıldı.

Murat YÜZÜGÜLLÜ

DİYARBAKIR - HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "Kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan açılan davada, çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda gözaltına alındı. Baydemir ifadesinden sonra serbest bırakıldı.

Daha önce hakkında "zorla getirilme" kararı verilen ancak 30 Mayıs'ta görülen duruşmaya katılmayan Baydemir, Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinin yakalama kararına istinaden Diyarbakır Barosunu ziyaretinin ardından gözaltına alınarak adliye binasına götürüldü. Baydemir'in, 4. Asliye Ceza Mahkemesinde ifade vereceği öğrenildi.

İDDİANAMEDEN

Valilik tarafından yasaklama kararına rağmen, 3 Kasım 2012'de BDP il binası önünde, aralarında o dönemde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu 30 kişilik grup araçlarına binerek, Turgut Özal Bulvarı'nda yolu araç trafiğine kapatarak, oturma eylemi gerçekleştirmişti.

Gerekli ikazların yapılması ve kitlenin toplanmasına izin verilmemesi üzerine, oturma eyleminin sonlandırıldığı belirtilen iddianamede, şu ifadeler kullanılmıştı:

"Aynı gün BDP Genel Başkanı ve milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun Diyarbakır Valilik binası makam girişine giden kişiler arasında şüpheli Baydemir de yer alıyordu. Gruba milletvekili olan kişiler haricindeki diğer kişilerin bahçe dışına çıkmaları yönünde ikazların yapıldığı, bu ikazlara uymayarak bahçe dışına çıkmayan Baydemir'in, güvenlik güçlerine hitaben 'Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, Allah belanızı versin, faşistler, Allah belanızı versin, Allah sizi yok etsin, şerefsizler, alçaklar, faşistler' şeklinde sözler söylemek suretiyle orada bulunan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettiği tespit edilmiştir."

İddianamede, şüphelinin milletvekili seçilmeden önce savcılıkta, "O esnada kem sözler sarf ettiğim doğrudur." şeklinde suçunu ikrar eder mahiyetteki savunması da yer almıştı.

İSTENEN CEZA

İddianamede, HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir'in "kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan ceza artırımına gidilerek, 1 yıl 9 aydan, 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasına mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi talep ediliyor.

SERBEST BIRAKILDI

Baydemir, adliyede, savcıya verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

YETKİLİLER: BAYDEMİR'E GÖZALTI İŞLEMİ UYGULANMADI

Baydemir'e gözaltı işlemi uygulanmadığı belirtildi. Yetkililer, Baydemir'in Adliye'de Baro'yu ziyaret ettiği sırada görevlilerin bunu fark ederek daha önce hakkında verilen yakalama kararını tebliğ ettiklerini belirtirek, bunun üzerine Baydemir'in de "Ben de bunun için geldim" diyerek ifade verdiğini ve kendisine bir gözaltı işlemi uygulanmadığını söyledi.

Öte yandan, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Baydemir ile ilgili, 'Diyarbakır Barosu ziyaretimiz sonrasında parti sözcümüz Osman Baydemir gözaltına alındı' yazılı tweet atmıştı.