İLÇEDE NE OLDU?

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde 1 korucunun öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili Diyarbakır ve Bingöl Baroları ile insan hakları dernekleri tarafından yapılan inceleme tamamlandı.

İLÇEDE NE OLDU?

Diyarbakır Barosu Genel Sekreteri Avukat Devrim Barış Baran, Bingöl Barosu Genel Sekreteri Avukat Hanifi Budancanamak, İHD Bingöl Şube Başkanı Nihat Aksoy, İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Raci Bilici, Mazlumder Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Avukat Mustafa Sarıhan ve Özgürder Diyarbakır Şube yöneticisi Emin Altun'dan oluşan heyet, 1 Ağustos günü Karlıova İlçesi'ne giderek 28 Temmuz'da meydana gelen ve Hacı Alan adlı bir korucunun öldürülmesinden sonra çıkan olaylarla ilgili araştırma ve inceleme yaptı. Heyet, 4 gün süren incelemesini rapor haline getirerek kamuoyuna açıkladı.

BASINA AÇIKLANDI

Avukat Devrim Barış Baran heyetin oluşumu, yetkililer ve tanıklarla yapılan görüşmeleri anlattı. Daha sonra konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Raci Bilici, tanıklar dışında olayı takip eden Bdp Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Karlıova Belediye Başkanı Ferit Çelik ile görüştüklerini; Karlıova Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Karlıova Cumhuriyet Savcısı Hatice Seval Arslan ve Karlıova Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin ise çeşitli gerekçeler öne sürerek görüşme taleplerine olumsuz yanıt verdiklerini söyledi.

"CAN GÜVENLİĞİ YOK"

Tanık ve görüşme yaptıkları yetkililerin verdiği bilgiler doğrultusunda 9 maddelik tespitte bulunduklarını anlatan Mehmet Raci Bilici, resmi yetkili ve olay tanıklarının beyanlarına dayanarak, olayı gerçekleştirenlerin ilçe merkezinde silahlı saldırıda öldürülen Taşlıca Köyü Korucubaşı Hacı Alan'ın yakınları ve korucu arkadaşları olduğu bilindiğine dikkat çekti.

Korucubaşı Hacı Alan'ın kimler tarafından ve nasıl öldürüldüğüne ilişkin tek satır bulunmayan, ancak bu cinayetten sonra ilçe merkezindeki olaylara yer verilen raporu açıklayan Mehmet Recai Bilici, "Korucuların yaptığı saldırı 4 saat sürmüş. Vali Güvençer, saat 17. 00'da olay yerine gitmesine rağmen olaylar 2 saat daha devam etmiştir. Korucular özellikle Bdp yöneticileri ve Bdp'ye oy veren esnaf ve vatandaşı hedef almış. Saldırılarda 1 işyeri tamamen, 17 işyeri de ciddi şekilde hasar görmüş. Bdp ilçe binası ve Bdp ilçe başkanının evi yakıldı, Karlıova Belediyesi taşlanarak zarar görmüş" dedi.

4 SAATLİK KONTROL

Bilici, saldırılar sırasında güvenlik güçlerinin koruculara herhangi bir müdahalede bulunmadığını kaydederek şöyle dedi: "Korucular 4 saat boyunca ilçenin kontrolünü ele geçirmiş. Yetkililer, saldırıyı yapan korucuların kim olduklarını bilmesine rağmen bugüne kadar hiçbiri hakkında adli soruşturma yapmamış, tehlikeli olmalarına rağmen silahlarına da el konulmamış. Saldırı sırasında koruculara müdahale edilmemesi halk üzerinde ciddi bir tedirginlik ve moral bozukluğu yaratmış, ayrıca ilçede yaşayan sivil vatandaşların can güvenliklerinin olmadığı tespit edilmiştir" dedi.

SEYİRCİ KALINDI

Mazlumder Şube Başkan Yardımcısı Avukat Mustafa Sarıhan, olayın geçmişte yaşanan örneklerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Bingöl Valisi ile yapılan görüşmede, valin her ne kadar kendisinin tüm sorumluluğu aldığını beyan etse de, saldırı olayının gerçekleştiği sırada koruculara müdahale etmeyen başta Karlıova Kaymakamı ve dellileri toplamaya dahi gitmediği ve çoğu delili güvenlik güçlerinden temin ettiği iddia edilen Cumhuriyet Savcısıyla beraber saldırılara karşı seyirci kalan ve adeta ilçe halkını korucuların insafına terk eden güvenlik güçlerinin en hafif tabirle ağır kusurlarının mevcut olduğu kanaatine varmıştır" diye konuştu.

GÖRÜŞMELERİN DETAYIYapılan görüşmeler ve inceleme sonucunda 4 maddelik bir sonuca vardıklarını ifade eden Sarıhan, "Korucular hakkında adli ve idari soruşturmanın biran önce başlatılması, korucuların açığa alınarak silahlarına el konulması, Saldırılara müdahale etmeyerek olayların büyümesine neden olduğu iddia edilen yetkililer ve güvenlik güçleri hakkında gerekli adli ve idari soruşturmanın başlatılarak bu durumun açıklığa kavuşturulması, olaylarda zarar görenlerin zararlarının zaman geçirilmeksizin hemen tazmin edilmesi gerekir" dedi.

Kaynak: Diyarbakır Söz