İNSANLARIN ARABA KADAR DEĞERİ YOK!

Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e yumruklu saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan İsmail Çelik hakkında iddianame hazırlandı.

İNSANLARIN ARABA KADAR DEĞERİ YOK!

Çelik için kasten yaralama suçundan 1,5 ila 4,5 yıl arasında hapis cezası talep edilirken, tutuksuz sanık Uğur Keskinsoy için de kamu malına zarar verme suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Muş'un Bulanık ilçesindeki olaylarda 2 kişinin ölmesiyle ilgili Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava çıkışı Ahmet Türk'ün adliye önünde basın açıklaması yaparken saldırıya uğramasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Samsun Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanık İsmail Çelik hakkında ''vücutta kırık oluşturacak şekilde kasten yaralama'' suçundan 1,5 ila 4,5 yıl arasında hapis cezası talep edildi. Tutuksuz sanık Uğur Keskinsoy hakkında ise TBMM Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'na ait TBMM 028 plakalı araca zarar verdiği iddiasıyla ''kamu malına zarar verme'' suçundan 1 ila 6 yıl arasında hapis cezası istendi.

İNSANA VERİLEN DEĞER

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, dosyanın başsavcılık tarafından onaylandıktan sonra ilgili Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderileceğini ifade etti. Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada herhangi bir örgütsel bağlantı bulunmadığını belirten Yetişir, söz konusu olayla ilgili azmettirici oldukları iddiası ile bir süre önce gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 9 kişi hakkında yürütülen soruşturmada ise ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini kaydetti.

Muş Bulanık duruşmasını izlemek üzere 12 Nisan'da Samsun'a gelen kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, Samsun adliyesi önünde İsmail Çelik tarafından yumruklu saldırıya uğramış ve burnunda kırık tespit edilmişti. Olaydan sonra Çelik ile Keskinsoy gözaltına alınırken, Emniyet Müdür Yardımcısı Cemal Issı ve Şube Müdürü Murat Alkan ise görevden uzaklaştırılmıştı.

Kaynak: Diyarbakır Söz