Görüş Bildir

KARDİYOLOJİ EKİMDE

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk ve tek Kalp Hastanesi olarak hizmet verecek olan Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesinin Ekim ayında hizmete gireceği açıklandı. Kalp Hastanesinde, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi branşlarıyla birlikte, Kardiyovasküler Anestezi, Kardiyovaskülar Nükleer Tıp ve Girişimsel Radyoloji bölümleri de bulunacak. Böylece kalp ile ilgili bütün bölümler bu hastanede toplanmış olacak.

KARDİYOLOJİ EKİMDE

DİYARBAKIR-Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nin hizmete girmesine sayılı günler kaldı. Kalp Hastanesi, 8 serviste toplam120 servis hasta yatağı, 4 adet yoğun bakım ünitesinde  toplam 60 hasta yatağı ile birlikte acil ünitesinde 20 yatak , toplamda da 200 yataklı kapasitesi ile Dicle Üniversitesi Hastaneler Kompleksi içerisinde bir hastane olarak faaliyet gösterecek.

Kalp Hastanesi,acil servisi önünde bulunan helikopter pisti ile uzak bölgelerden hızlı hasta transferi yapılabilecek.

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan,Kalp Hastanesi’nin kendi alanında bölgede bir ilk olacağını söyledi. Alan,"Kardiyoloji bölümü son model cihazlar ile donatılıyor. Çok fonksiyonlu modern 2 adet Koroner Anjiografi cihazı ile yalnızca Diyarbakır iline değil tüm bölgeye 24 saat acil ve yatan hastaların tedavisi sağlanacaktır. Koroner angiografi cihazı ile yalnızca anjio işlemi değil; balon-stent, aritmi-elektrofizyoloji, doğuştan kalp deliklerinin ameliyatsız anjio ile kapatılması ve radyoloji bölümü ile birlikte beyin damarlarının anjio ile tedavisi hizmetleri de verilecektir" dedi.

GÜNDE 50 HASTAYA TEST

Ekokardiyografi ünitesinin cihazlarını yenilediklerini anlatan Prof. Dr. Alan, efor tesit ile günde 50 hastaya test yapılacağını kaydetti. Alan," En yeni teknoloji üç boyutlu ekokardiyografi (kalp ultrasonu) cihazlar ile hizmet verilecektir. Artık her kardiyoloji polikliniğine bir eko cihazı konularak hastalar poliklinikten ayrılmadan hemen ekokardiyografi işlemi yapılacak ve zaman kaybı yaşanmayacak. Ayrıca ekokardiyografi ileri inceleme laboratuarında TEE, Stres Eko, Kontrast Eko gibi ileri eko tetkikleri zaman kaybı yaşanmadan aynı gün içerisinde yapılacaktır. İki adet efor testi ile günde 50 hastaya efor testi yapılabilecektir. Aritmi polikliniğinde ritim bozuklukları olan hastalar için 15 adet Holter cihazı ile hastalar geldiği gün beklemeden tetkiki yapılacak, bölgenin tek Eğik Masa Testi ile hizmet vermeye devam edilecektir. Ayrıca kalıcı kalp pili bulunan hastalar randevu almadan aynı gün pil kontrolü yapılacaktır " şeklinde konuştu.

24 SAAT ACİL AMELİYAT

Türkiye’nin en büyük Kalp Merkezleri olan Koşuyolu ve Yüksek İhtisas Hastanelerinde çalışan doktorların artık Diyarbakır’da görev yapacağını kaydeden Başhekim Alan,hastade ameliyatların 24 saat yapılabileceğini dile getirdi. Alan,"Kalp Damar Cerrahisi kliniği öğretim üyeleri yenilendi, yurt dışında eğitim gören ve Türkiye’nin en büyük Kalp Merkezleri olan Koşuyolu ve Yüksek İhtisas Hastanelerinde çalışan hocalar artık Dicle Üniversitesinde hizmet vermektedir. Kalp Hastanesinde 4 adet ameliyathane bulunacaktır. Bölge halkının açık kalp ameliyatı için büyükşehirlere gitmesine gerek kalmayacaktır. Kalp damar cerrahisi kliniği 24 saat acil ameliyatları için nöbetçi öğretim üyesi, uzman ve personel bulunacaktır. Yalnızca erişkinler değil çocuk ve yeni doğan hastalara da kalp ameliyatı yapılabilecektir. Varis tedavisinde laser teknolojisi ile ameliyatsız tedavi başlanacaktır. Ayrıca kalp nakli için ruhsat çalışmaları devam etmekte olup bölgede kalp naklinin başlatılması planlanmaktadır.

Kardiyoloji kliniği kalp krizi tedavisinde en erken zamanda anjio ile müdahale için 24 saat hazır olan nöbetçi öğretim üyesi, uzman ve personeli ile hizmet vermektedir " ifadelerini kullandı.

HASTA VE REFAKATÇİYE KONFOR

Hasta odalarının modern teknolojik imkanlarla donatıldığını belirten Alan,hastaların doktorlar tarafından anlık olarak takip edileceğini söyledi.

Alan,"Hastanede 4 ayrı yoğun bakım bulunacak ve yatan hastaların merkezi monitorizasyon ile hem doktor odalarından ayrıca doktoru tarafından evden bilgisayar veya cep telefonu yolu ile yakın takibi anlık olarak sağlanacaktır.Hasta odaları tek veya iki kişilik olup modern dizaynı ile her odada wc-banyo, merkezi klima, kablosuz internet hattı, LCD TV, refakatçi koltuğu bulunacak ve hasta ve yakınının konforu en üst düzeye çıkarılacaktır.

Bölge hastanelerinde artık 24 saat, yatak durumu sorulmadan tüm acil hastaların ambulans ve helikopter ambulans ile merkeze yönlendirilmesi sağlanacaktır.Kalp merkezi ile komşu bölge ülkeler arasında karşılıklı tedavi işbirliği planlanmakta olup yakın vilayetlerden hastaların nakli sağlanacaktır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan en büyük kalp merkezlerinden biri olan Cleveland Clinic ile eğitim ve araştırma alanlarında işbirliği yapılarak karşılıklı hekimlerin rotasyonları sağlanacak ve belirli aralıklar ile nadir ve zor vakaların birlikte tedavisi için günler düzenlenecektir " açıklamasını yaptı.

Etiketler: