KAYIT PARASI AHLAKİ DEĞİL

KAYIT PARASI AHLAKİ DEĞİL

KAYIT PARASI AHLAKİ DEĞİL

Bağlar ilçe başkanı Cevdet Kara, toplumun yarası haline gelmiş kayıt parası konusunda bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı.

ÇOCUKLAR TEHDİT EDİLİYOR

Kayıt parası konusunda İl valisinin ve milli eğitim müdürünün gerekli açıklamayı yapmasını isteyen Kara, "Bazı okullarımızda bu kadar para vermezseniz çocuğunuzun kaydını yapmayız diyerek vatandaş tehdit ediliyor" dedi.

Lise ve ilköğretimde kayıtların başladığını belirten ilçe Başkanı Cevdet Kara, gönüllülük esasına dayalı olarak talep edilmesi gereken bağışlar adeta haraca dönüştüğünü söylereke şöyle konuştu: "Velilerden para alma konusunda oldukça başarılı olan okul idarecilerimiz maalesef çocuklarımızın sınavlarında başarılı olması için aynı hassasiyeti göstermediklerine şahit oluyoruz. Sınav sonuçları bu durumu teyit ettirmektedir. Velilerimizin rızası dışında talep edilen, zorla istenen kayıt paraları artık vatandaşı canından bezdirmiştir.

Zaten sosyo-ekonomik açısından oldukça mağdur olan bu yüzden sosyal yardımlaşma vakfından yardım almak zorunda kalan bu insanlarımızdan bağış adı altında kayıt parasını istenmesi hem yasal değil hem de ahlaki değildir. İdarecilerimizin okul aile birliği üzerinden talep ettikleri bu kayıt parası skandalının bir an evvel sonlandırılması, isteğe bağlı bağışın talep edilmesi için başta sayın valimiz olmak üzere milli eğitim müdürlüğümüzün görevini yaparak gerekli uyarıları yapması, vatandaştan zorla bağış talep edenlerin cezalandırılması için gereğiniyapması çok önem arz etmektedir. Bu arada velilerimizin de kayıt parası adı altında zorla bağış talep eden okulların mutlaka yetkililere bildirilmesi bu durumun önlenmesi açısından son derece önemlidir. Sonuç olarak kayıt parası adı altında talep edilen bağışın yasal olmadığını bu talebin gönüllük esasına dayalı olarak isteğe bağlı talep edilmesi gerektiğini bütün halkımızın bilgisine sunar saygılarımı arz ederim."

Kaynak: Diyarbakır Söz