Lice davası iade edildi

Bahtiyar Aydın suikastı ve Lice'deki katliama ait duruşmanın Eskişehir'de yapılması yönündeki Yargıtay 5. Dairenin kararı, Özel Yetkili Mahkeme olmadığı için kabul edilmedi.

Lice davası iade edildi

Diyarbakır'dan güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'e alınan Lice'de 1993 yılında Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 2'si asker 16 kişinin ölümüyle ilgili dava, Eskişehir'de özel yetkili mahkeme bulunmaması nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderildi.

İLK DURUŞMA 25 GÜN ÖNCEYDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası istendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın zaman aşımından kurtardığı cinayetle ilgili iddianame, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geçen yıl kabul edildi ve tensip duruşması yaklaşık 25 gün önce yapıldı.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE NAKİL

Emekli olduktan sonra yurt dışına çıkan sanıklardan Üsteğmen Yanardağ ile emekli Albay Hatipoğlu’nun avukatları mahkemeye başvurarak, müvekkillerinin can güvenliği için davanın başka şehre alınmasını talep etti. Diyarbakır Valiliği bu talebi olumlu bulurken, Cumhuriyet Başsavcılığı güvenlik sorunu olmadığını ve davanın şehirde görülebileceği görüşünü bildirdi.

Bunun üzerine davaya bakan Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, karar verilmesi için dosyayı Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi’ne gönderdi. Dosyayı ve talepleri değerlendiren Yargıtay 5. Dairesi, dava dosyasının Eskişehir'e gönderilmesine karar verdi. Davaya bakması için dosya Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEME YOK

Davaya bakmakla görevlendirilen Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra dosyayı Yargıtay'a gönderme kararı aldı. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyaya daha önce Diyarbakır Özel Yetkili Mahkemesi’nin baktığını, bu bağlamda Eskişehir’de kendilerinin Özel Yetkili Mahkeme değil alt mahkeme statüsünde olduklarını belirterek, dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay 5. Dairesi, davayı hangi il ve neredeki mahkemenin bakacağına yeniden karar verecek.

ELÇİ İHMAL SÖZ KONUSUDUR

Diyarbakır Baro Başkanı ve davanın müdahil avukatı Tahir Elçi, söz konusu gelişmelerde Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyelerinin ihmalinin olduğunu öne sürdü. Dosyayı inceleyen Yargıtay üyelerinin Eskişehir'de özel yetkili mahkeme bulunmadığını bilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu savunan Elçi, "Bu da gösteriyor ki dosya hiç incelenmeden böylesi bir karar verilmiş. Hukuk istismar edilmiştir. Artık Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dava dosyasını özel yetkili mahkemelerin bulunduğu illerden birine gönderecek" dedi.

İDDİANAMEDE İSTENİLEN CEZA

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Eşref Hatipoğlu ve Tünay Yanardağ hakkında, TCK'nın "Taammüden öldürme", "Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik", "Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz