Görüş Bildir

Öğretmene bak: 'Size tecavüz mubah'

Öğretmene bak: 'Size tecavüz mubah'

Tokat Halil Rıfat Paşa Ortaokulunda görev yapan bir Bayan öğretmenin öğrencilerine "Zaten başınızı örtmüyorsunuz, size tecavüz mubah" dediği iddia edildi.

Tokat'ta Halil Rıfat Paşa Ortaokulu'nda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan L.Y.İ. adlı bayan öğretmenin kız öğrencilere "Zaten siz başınızı örtmüyorsunuz, size tecavüz de kötülük de mubah" dediğini öne süren veliler şikayetçi oldu. 

Okul Müdürü Mahmut Demirbağ da "Biz olayı velilerimizle kendi aramızda konuştuk, öğretmen kendilerinden özür diledi" ifadelerini kullandı.


DHA'nın haberine göre Tokat Yeşilırmak Mahallesi'nde bulunan Halil Rıfat Paşa Ortaokulunda geçtiğimiz Pazartesi günü, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olan L.Y.İ., 7'inci Sınıf öğrencilerinin seçmeli Kuran-ı Kerim dersine girdi. Öğretmen L.Y.İ., iddia edilenlere göre sınıfta bulunan toplam 17 kız ve erkek öğrencinin ders sırasında kendi aralarında konuşmasına kızıp, "Zaten başınızı örtmüyorsunuz, size tecavüz de kötülük de mubah" dediği ve ardından, Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan için kentte düzenlenen eyleme katılan öğrencilere de iddiaya göre"Siz koşarak eyleme gittiniz. O toprağın altında, Fatiha okudunuz mu? Siz de Özgecan gibi olursunuz" diye konuştu.


VELİLER ŞİKAYET ETTİ


Kadın öğretmen L.Y.İ.'nin kendilerine yönelik bu sözlerine çok üzülen kız öğrenciler okul dönüşü olan biteni ailelerine de anlattı. Çocuklarının anlattıkları olay nedeniyle şoka giren aileler ertesi gün soluğu okulda aldı. Aileler okula giderek öğretmen L.Y.İ.'den şikayetçi oldu.

Okul Müdürü Mahmut Demirbağ ile görüşen veliler, bu konuda bilgi de almak istedi. Okul Müdürü Demirbağ, bunun üzerine öğretmen L.Y.İ. ile görüştü, akabinde velilere öğretmenin sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirttiğini ve özür dilediğini ifade etti.


Müdür'ün açıklamalarından tatmin olmayan velilerden Fadime G. savcılığa da gidip suç duyurusunda bulunduğunu anlatarak şu açıklamayı yaptı:

"Çocuklarımızın başı açık olduğu için 'Size tecavüz mubah, siz de Özgecan gibi olursunuz. Başınızı kapatacaksınız, açık olursanız tabii ki tecavüz ederler, siz bunu hak ediyorsunuz zaten' diye hakaret etmiş. Başları açık diye söylemiş bunu. Yani 13 yaşındaki çocuğun başı açık diye böyle hakaret edilir mi seçmeli Kuran-ı Kerim dersinde. Ben de savcılığa gidip şikayette bulundum elbet. Bu öğretmen bu okulda benim çocuğuma ders veremez artık"


Türk Eğitim- Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya da "Bu iddialar bize de geldi ve inşallah doğru değildir. Savunacak hiç bir yanı yok çünkü gerekli cezayı almasını biz de isteriz" diye konuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK


Bu arada Halil Rıfat Paşa Ortaokulu Müdürü Mahmut Demirağ, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine de "Biz olayı velilerimizle kendi aramızda hallettik, öğretmen kendilerinden özür diledi" dedi. Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da olayı duyduğunu ve velilerin şikayeti sonrası inceleme başlatacağını kaydetti.