Özel Timin Dayağı!

ŞIRNAK'ın İdil İlçesi'nde misafirlikten dönen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın yeğeni ve akrabalarının Şırnak'tan görevli gelen Özel harekat timleri tarafından dövüldükleri öne sürüldü.

Özel Timin Dayağı!

Vatani görevini yaparken izne gelen ve önceki gece yaşanan darp olayından sona 5 günlük rapor olan İbrahim Akay, "Bize 'terörist' dediler. Ben 'Askerim, terörist değilim' dememe rağmen bana vurmaya başladı. Kız kardeşime tekme- tokat vurmaya başladı" dedi. Milletvekili yakınlarının 155'i arayarak polis istemesi üzerine olay yerine gelen polislerin özel harekat polisleri tarafından hakaret edilerek oradan uzaklaştırdıkları da iddia edildi. İdil İlçesi'nde oturan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın yeğeni olan ve ilçede esnaflık yapan Faik Kaplan, önceki gece Turgut Özal Mahallesi'nde ziyaret ettiği dayısının evinden çıkıp aracına bindiği sırada araçlarının özel hareket timleri tarafından önünün kesildiğini söyledi.

Özel harekat timlerinin önce kimliklerini alarak GBT sorgulaması yaptığını ve sorgulamadan bir sorun çıkmayınca kendilerine hakaret etmeye başladığını belirterek, şöyle dedi: "Ardından bize, 'siz teröristsiniz' dedi. Ben de yanımda eşim ve dayımın çocukları olduğu halde bize hakaret edemeyeceklerini söyledim. Ardından birlikte bize vurmaya başladılar. Eşimin ve çocuklarımın yanında küfür ettiler. Bu arada ev sahipleri ile birlikte bize silah çekerek darp etmeye başladılar. Ne yaptıysak ellerinden kurtulamadık. Kadınları da dövmeye başladılar. Dipçikle asker olan yeğenim İbrahim Akay'ın kafasına vurmaya başladı. Vücudumun çeşitli yerlerinde morluklar var."

ÖZEL TİMDEN KURTULMAK İÇİN POLİSE ARAMIŞLAR

Faik Kaplan, ilçede esnaflık yaptığı için tanınan biri olması nedeniyle 155'ten ilçe Emniyetini arayarak yardım istediğini bunun üzerine araçlarla resmi polislerin geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Gelen polisler, özel harekat timlerine, 'Bunlar esnaftır, bunları tanıyoruz' dedi. Fakat, bizi darp eden özel harekat timleri gelen polislere küfür ve hakaret ederek onları oradan uzaklaştırdılar. Kimin nereye çalıştığı kime bağlı çalıştığını anlayamadık. Bizie bir süre darp edip hakaret eden özel harekat timleri daha sonra evin önünden ayrıldılar"diye konuştu. İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, olay yerine giden resmi ekiplerin özel harekat polisleri tarafından hakarete uğrayıp olay yerinden gönderilmesi iddiasının söz konusu olmadığını söylemekle yetindi."

5 GÜNLÜK RAPOR ALDI, ŞİKAYETÇİ OLDU

Olay sırasında kafasından aldığı darbe ile yaralanan ve gittiği İdil Devlet Hastanesi'nde 5 günlük iş görmez raporu alan Faik Kaplan'ın dayısının asker olan oğlu İbrahim Akay ise, şöyle konuştu:

"Gaziantep Islahiye'de askerlik yapıyorum. İzin alarak ailemin yanına gelmiştim. Bize 'terörist' dediler. Ben 'Askerim, terörist değilim' dememe rağmen bana vurmaya başladılar.Kız kardeşime tekme tokat vurmaya başladı. Ben Asker olduğumu söylemeye ısrar edince askerlere küfür etmeye başladı."

Devlet Hastanesi'nden 5 günlük iş görmez raporu alan İbrahim Akay, Faik Kaplan, Celile Akay ve Ahmet Akay'ın yarın İdil Cumhuriyet savcılığına başvurarak suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: Diyarbakır Söz