Görüş Bildir

PKK alarmı verildi!

SON olarak İskenderunda meydana gelen saldırı ve 1 Haziran tarihi ile PKKnın ateşkes sürecinin sona erdirmesiyle, istihbarat birimlerince hazırlanan ve İvedi ibaresi ile tüm illere gönderilen mesajda güvenlik güçlerine uyarılarda bulunuldu.

PKK alarmı verildi!

PKK’nın ateşkes sürecini bitirdiğini açıklamasının ardından istihbarat birimleri, PKK’nın özellikle Emniyet Müdürlükleri, askeri birlikler, kamu kurum ve kuruluşları ile halkın yoğun olduğu yerlere saldırılar planladığı yönünde duyumlar üzerine alarma geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tüm illere ‘Gizli’ ve ‘İvedi’ yazılı mesaj ile yapılan uyarılarda, PKK’nın sivil inisiyatif adı altında eylemlerini artırabileceğine karşı duyarlı davranılması gerektiği belirtildi.

SURİYE SINIRINA DİKKAT

PKK'nın gerçekleştirmeyi hedeflediği yeni eylemler için gerekli militan ve patlayıcıları Suriye sınırından kaçak yollarla yurda sokmayı planladığı belirtilen uyarıda şöyle denildi: "Yurt içinde yapılması düşünülen eylemlerde kullanılacak patlayıcılar ve örgüt mensupları, milisler ve deşifre olmamış örgüt mensubu aileler aracılığı ile Suriye’ye komşu Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Mardin ve Kilis illerinden güvenli bölgelere taşınmak istendiği belirlenmiştir. Bu nedenle sınır illerindeki askeri birliklerin daha dikkatli olmaları ve genellikle küçük gruplar halinde kaçak yollarla yurda giriş yapmayı planlayan örgüt mensuplarına karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir."   

Uyarıda, örgüt militanlarının yakalanmamaları için, internet ve telefon gibi iletişim araçlarını kullanmalarının yasakladığı belirtilirken, haberleşmelerin kurye olarak görevlendirilecek, kırsalda çocukları bulunan aileler aracılığı ile yapılacağı kaydedildi.

İSTİHBARAT BİRİMLERİ

İstihbarat birimlerince hazırlanan raporlar doğrultusunda tüm illere gönderilen mesajda, sivil inisiyatif adı altında sokak eylemlerine hız verilmesini isteyen PKK militanları aracılığıyla da güvenlik güçleri ve ailelerini hedef alacağı öne sürülerek şu uyarılarda bulunuldu: "PKK Emniyet Müdürlükleri, askeri birlikler, karakollar; kışla ve gazinolara yönelik eylem planlamaktadır. Bu doğrultuda tüm birimlerin hassasiyet içerisinde görev yapması, nöbetçi sayılarının artırılması, nöbetçilerin çelik yelek giymelerine dikkat edilmesi, şüpheli durumlara duyarlı şekilde yaklaşılması gerekmektedir. Güvenlik güçlerinin bulunduğu alan ve çevresine sivil araç parklarına izin verilmemesi, bu konuda tüm personelin uyarılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

SERVİS GÜZERGÂHLARI

Personele yönelik saldırıda kullanılması muhtemel araçların, milisler aracılığı ile satın alınan eski model araç olma ihtimalinin yanı sıra, çalıntı lüks araçlar da kullanılabilecektir. Ayrıca ana hedef olan personellerin sivil araçlarına yönelik saldırılara karşı da duyarlı olunması gerekmektedir. Personel servislerinin de olası eylemlere hedef olmamak için saatlerinin ve güzergahlarının günlük olarak değiştirilmesi önem arz etmektedir. Bunları yanı sıra resmi kurumlar, bankalar ve insanların yoğunlukla bulunduğu alışveriş merkezlerinde de güvenlik tedbirlerinin artırılması gerekmektedir."

Etiketler: