Görüş Bildir

PKK'lı Karayılan'ın Burkay rahatsızlığı

Murat Karayılan, 31 yıl sonra Türkiye'ye dönen Kürt şair ve siyasetçi Kemal Burkay ile ilglii rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi. Daha önce Burkay'ı özel savaş borazanı olarak suçlayan Karayılan, dün de AK Parti'nin açılımına destek vererek kendilerine zarar verdiğini dile getirdi.

PKK'lı Karayılan'ın Burkay rahatsızlığı

PKK'ya yakınlığıyla bilinen yayın organlarına açıklamalarda bulunan Murat Karayılan, AK Parti'nin yeni bir taktikle PKK'ya karşıt konuşan Kürtleri öne çıkarma suretiyle alternatif oluşturmaya çalıştığını iddia etti. "Hiçbir Kürt ve hiçbir Kürt siyasetçisi bu sömürgeci siyasetin bir figüranı olmamalıdır. Ben bunu genel olarak söylüyorum ve bu politika zaten gizli değil, açık yürütülüyor. Burkay ve arkadaşlarının da devletin bu politikasını iyi bildiklerine eminim. Buna rağmen bu politikaya pirim veren bir görüntünün çiziliyor olması tercihlerinin bu yönde olacağını gösteren bir tablodur." diyen Karayılan, Burkay'ın bu tutumundan vazgeçmesini umduklarını dile getirdi. Karayılan şunları söyledi:

BURKAY RAHATSIZLIĞI

"Sen hangi taraftasın bu önemlidir. Tarafsızlık da olabilir, bu doğrudur ama tarafsız olmanın da bir üslubu vardır. Sözlerin, davranışların üslubun kime hizmet ediyor, burası önemlidir. Bu açıdan yaklaşıldığı vakit, Kemal Burkay'ın gelişinin AKP'ye hizmet ettiği gerçeği rahatlıkla görülmektedir. Bir yandan sözüm ona iyi Kürt gösterilirken, diğer yandan ise 'kötü Kürt zaten PKK'dir' propagandasıyla 'Aslında AKP'nin Kürtlerle bir sorunu yok. Bak işte 31 yıl sürgünde kalmış bir Kürdü bile bu kadar ağırlıyor' mesajı verilmektedir. Bu, AKP'ye bulunmaz bir fırsat sunmuştur. Bununla birlikte zaten Kürt siyasetinin de ne kadar yanlışlarla dolu olduğunu, dolayısıyla çözümün bu nedenden dolayı gelişmediğini söyleyerek, PKK'nın çözüme gelmediğini yansıtmak çok büyük bir çarpıtma ve haksızlıktır."

Etiketler: