Polis noktasına saldırı!

Kayapınar'da gündüz ortası, Polis noktasında bombalı saldırı düzenlendi, 5 polis yaralandı. Lice ve Hani bölgesinde çatışma çıktı, 7 kişi yaralandı.

Polis noktasına saldırı!

DİYARBAKIR- Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Sanayi sitesinde yer alan polis noktasına düzenlenen bombalı saldırıda, 5 polis mumuru yaralandı, polise ait bir motorsiklet kül olurken, saldırıya gerçekleştiren 2 kişiden 1'i polisin yaptığı çalışma sonucu yakalandı.

GÜNDÜZ ORTASI SALDIRI

Kayapınar ilçesi Elazığ karayolu üzerinde bulunan Sanayi sitesinde daha önce polis karakolu olarak kullanılan ve sonra kontrol noktasına dönüştürülen yere dün saat 12.30 sıralarında kimliği belirsiz 2 kişi tarafından el bombası atıldı. Bombaların patlaması sonucu, o sırada bir motorsikletin başında bulunan 5 polis memuru yaralandı.

BOMBA YANGIN ÇIKARDI

Patlamanın etkisiyle motorsiklet yanarken, polis noktasının ön kısmında yangın çıktı. Yaralanan polis memurları ambulunslarla hastaneye kaldırılırken, çıkan yangın polisler tarafından söndürüldü. Polis yaptığı çalışma sonucu, eşgalleri tespit edilen ve PKK üyesi 2 kişi oldukları tespit edilen saldırganlardan birini yakaladı. Kaçan diğer saldırganın yakalanması için polisin operasyonu sürüyor.

VALİ OLAY YERİNDE

Olaydan sonra Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak polis noktasına gelerek incelemelerde bulundu. Vali Toprak, "Yaralılarımızın durumu iyi, herhangi bir problem yok. Saat 12. 30 sıralarında bir ses bombasını ihata duvarının dışından arkadaşların bulunduğu noktaya yönelik bir saldırı yapıldı. " dedi.

YUNUS POLİSLER YARALI

Saldırı sonrasında patlama ve yangın çıktığını ifade eden Vali Toprak, Yunus polislere ait bir motosikletin yandığını ve alevlerin çatıya sıçradığını vurguladı. Toprak, polislerin yangın tüpleriyle alevlere müdahale ettiğini dile getirdiğini belirterek, "Yaralanan 5 polisin tedavileri şu anda Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürüyor. Arkadaşların uzuvlarında herhangi bir problem yok. Şu anda tedavileri sürüyor. Ses bombasının içine konulan metal parçalar nedeniyle sıyrık ve onların etkileri var. Hayati bir tehlike bulunmuyor. Hayati bir problemin bulunmaması da bizi rahatlattı. Bazı şüpheliler var elimizde görgü tanıkları var olayla ilgili soruşturma devam ediyor. " diye konuştu.

En kısa zamanda bu konunun aydınlatılacağını ifade eden Toprak, şu ana kadar 8 kişiyi göz altına aldıklarını dile getirdi. Şüpheliler arasında olayı gerçekleştirenler olabileceğini anlatan Toprak, ilerleyen saatlerde kameralara ve görgü tanıklarının ifadelerine göre olayın aydınlatılacağını söyledi.

BOMBANIN CİNSİ BELİRLENDİ

Buarada, bombaların parça tesirli ses bombası olmadığı, Rus yapımı F1 diye tabir edilen fabrikasyon üretimi 2 adet bomba olduğu belirlendi. Atılan bomba ile ilgili geniş çapta soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

HANİ VE LİCE'DE ÇATIŞMA

Terör olaylarının tırmanış gösterdiği bölgede önceki gece de silahlar susmadı. Diyarbakır'ın Hani ve Lice ilçeleri arasında uyuşturucu ticareti yapıldığıyla ilgili istihbarat alan Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığına bağlı kaçakçılık ekipleri, dün akşam saatlerinde iki ilçede operasyon düzenledi. Bir uyuşturucu tacirini gözaltına alarak Diyarbakır'a götüren jandarma minübüsüne Lice'nin Duru karakolu yakınlarında saat 21.00 sıralarında PKK'lılar tarafından otomatik silahlarla ateş açıldı. Olayda minübüste bulunan ve ismi belirlenemeyen uyuşturucu taciri ile, iki astsubay iki asker, muhtar ve ziraat teknisyeni yaralandı. Yaralılar Diyarbakır Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Bölgeye sevk edilen jandarma komandolar ile PKK'lılar arasındaki çatışmanın yer yer devam ettiği bildirildi.

PKK'LILAR 3 İŞ MAKİNESİNİ YAKTI

Diyarbakır'ın Lice ilçesi ile Bingöl'ün Genç ilçeleri arasında yol yapım işinde kullanılan 3 iş makinesi PKK militanları tarafından yakıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, önceki akşam saat 19.30 sıralarında Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde, Lice ilçesi Ziyaret Tepe mevkisinde devam eden duble yol çalışmasının şantiye alanına araçla gelen örgüt üyelerinin, özel şirkete ait 3 aracı yaktığı belirtildi. PKK'yı militanlar bir otomobili de alarak olay yerinden kaçtığı kaydedilen açıklamada, ''Olayla ilgili takip ve soruşturma devam etmektedir'' denildi.

ASKERİ ARAÇLARA TACİZ ATEŞİ 

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki bilgiye göre, önceki gün, askeri araçların Van'ın Çatak-Narlı karayolundan geçişleri sırasında Kaçit köyü bölgesinde örgüt üyelerince önceden yola konulmuş el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamanın ardından PKK'lı militanlar uzun namlulu silahlarla araçlara taciz ateşi açtı. Ölü ya da yaralının olmadığı saldırıda araçlarda küçük çaplı maddi hasar oluştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz