Görüş Bildir

Sınır bölgesinde halk göç ediyor!

PKK-YPG'lilerin saldırıları sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı Ceylanpınar'ın sınır köyleri ile Nusaybin'de, vatandaşlar, bölgeyi terk etmeye başladı.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı "Barış Pınarı Harekatının" ardından, Mardin'in Nusaybin ilçe merkezi ile Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi sınır bölgelerindeki köylere yönelik PKK/PYD-YPG'liler tarafından yapılan saldırıların artması üzerine, halk evlerini terk etmeye başladı. Yerleşim yerlerini terk eden vatandaşların çevre il ve ilçelerde bulunan akrabalarının yanına sığınmak üzere göç ediyorlar.

YARDIM DUYURUSU YAPILDI

Şanlıurfa Valiliği İl Koordinasyon ve Harekat Merkezi Başkanlığı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında can güvenliğinin sağlanması amacıyla evlerinden başka yerlere yerleştirilen vatandaşlara yapılacak yardımlar ve ayni bağışların kabulü hakkında bir duyuru yaptı.

Valilik tarafından yapılan duyuruda, “Barış Pınarı Harekatı nedeniyle sınıra yakın ikametgahlarından ayrılarak misafirhane, yurt, pansiyon ve benzeri yerlere yerleştirilen vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları devletimizin imkanlarıyla karşılanmakla birlikte, milletçe omuz omuza verdiğimiz bu günlerde devletinin yanında yer alan, zor durumda olduğunu düşündüğü kardeşlerine yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızın talepleri doğrultusunda bazı düzenlemeler yapılmıştır. Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından organize edilecek ayni bağışlar, depo yönetimi ve hizmet grubu tarafından kriterlere göre kabul edilecektir.” denildi.


Etiketler: | |