Görüş Bildir

Taş Atan Çocuklar Bbc'de

Türkiye'de PKK Yanlısı Gösterilerde Taş Attıkları Gerekçesiyle Cezaevlerinde Tutulan Çok Sayıda Çocuk, Bbc Televizyonunda Geniş Bir Habere Konu Oldu.

Taş Atan Çocuklar Bbc'de

Türkiye'de PKK yanlısı gösterilerde taş attıkları gerekçesiyle cezaevlerinde tutulan çok sayıda çocuk, Bbc televizyonunda geniş bir habere konu oldu. 15 yaşındaki Berivan olayı için "Kafka" benzetmesinin yapan Bbc, "Türkiye'de benzer suçlamalarla 350'i aşkın 13-17 yaşındaki çocuk, yetişkinler cezaevlerinde haklarında verilen cezaları çekiyorlar" ifadesini kullandı.

TAŞ ATAN OCUKLAR BBC'DE

İngiliz yayın kurum Bbc, "Genç, Kürt ve Cezaevinde" başlıklı geniş haberinde "Türkiye'nin Kürt Güneydoğu'sunda yüzlerce çocuk, hükümet karşıtı gösterilere katıldıkları için cezaevinde ve yetişkinlerden farklı bir muamele görmüyor" savına yer verdi.

15 yaşındaki Berivan üzerinde durulduğu haberde Berivan'ın Diyarbakır'daki yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutulduğu belirtilirken "O, mahkum olan bir teröristtir. Türkiye'nin en büyük Kürt kenti Diyarbakır'da yüksek güvenlikli bir cezaevinde 8 yıllık bir hapis cezasını çekiyor. Modern Türkiye'nin en karanlık yönlerinden birini sergileyen, oraya nasıl geldiği öyküsü ise, Kafka'nın kaleminden çıkmış olabilirdi" yorumunu da yaptı.

"HOŞGÖRÜDEN SÖZ EDEN AKP ACABA NE YAPIYOR?"

"Türkiye'de 13-17 yaşlarından 350'den fazla çocuk, benzer suçlamalarla yetişkin cezaevlerinde hapis cezalarını çekiyor" ifadesini de kullanan Bbc, bu duruma çeşitli tepkileri aktardığı haberinde "Ve hükümet acaba ne yapıyor? İktidardaki AKP, daha yumuşak, daha hoşgörülü bir yaklaşımdan söz ederek Kürt azınlığı için yeni bir başlangıç sözünü verdi. Ancak, beş yıl önce katı terörle mücadele yasasını parlamentodan geçiren de AKP" dedi.

Bu çerçevede Bbc, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yasayı geçirdikleri zaman ciddi bir asayiş sorununun yaşandığını, 17 yaşındakilerin petrol bombaları attıklarını, yasanın onlara yönelik olduğunu belirtirken yasanın, taş atan daha genç çocuklarını etkilemesinin yanlışlığına işaret ettiğine de dikkat çekti.

Buna karşın, durumun değiştirilmesi için siyasetçilerin arasında pek bir aciliyet görünmediği, siyasi irade yokluğunun Türkiye'deki milliyetçi duyguları yansıttığı savunulan haberinde Prof. Dr. Ergün Özbudun'un "Türk toplumunda parçalanmak, bölünmek konusunda bir çeşit paranoya var" sözlerine de yer verdi.

Etiketler: