Görüş Bildir

Efsane şarkıcı Rihanna efsane albümü Anti'yi 27 bin TL değerindeki efsane kulaklığından dinledi, Rihanna kimdir?

Efsane şarkıcı Rihanna efsane albümü Anti'yi 27 bin TL değerindeki efsane kulaklığından dinledi, Rihanna kimdir?

Real Madrid'in golcüsü Karim Benzema ile bir dönem aşk yaşayan efsane şarkıcı Rihanna, tüm dünyanın merakla beklediği yeni albümü 'Anti'yi 9 bin dolar (yaklaşık 27 bin TL) değerindeki kulaklıkla dinledi. Sosyal medyada Rihanna'nın kulaklığı şarkısından daha çok ilgi gördü.

Real Madrid'in golcüsü Karim Benzema ile bir dönem aşk yaşayan efsane şarkıcı Rihanna, tüm dünyanın merakla beklediği yeni albümü 'Anti'yi 9 bin dolar (yaklaşık 27 bin TL) değerindeki kulaklıkla dinledi. Sosyal medyada Rihanna'nın kulaklığı şarkısından daha çok ilgi gördü.

Dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna, tüm dünyanın uzun zamandır merakla beklenen yeni albümü 'Anti'yi Dolce& Gabbana'nın 9 bin dolar değerindeki kulaklığıyla dinledi. Dinlerken bir de selfie çekerek bunu takipçileriyle paylaşan efsane şarkıcı Rihanna'nın bu fotoğrafı 200 binin üstünde beğeni topladı.

Akşam'ın haberine göre: Üzeri Svarovski kristalleri ve incilerle bezeli olan kulaklığın üstünde bir de taç bulunuyor. Kulaklığın kabloları ise kuzu derisinden yapılmış. Rihanna'nın Instagram paylaşımından sonra söz konusu kulaklık satış rekorları kırdı. Markanın internet sitesinde kulaklığın stoğu tükendi.

Taç simgesi, yaptıkları ve açıklamalarıyla gündemden düşmeyen şarkıcı Rihanna'nın yeni albümü için kullanılan bir figür. Rihanna'nın çağdaş sanatçı Roy Nachum tarafından tasarlanan 8. albüm kapağında da gözleri bir taç tarafından kapatılmış çocuk figürü bulunmakta.

Rihanna Biyografisi

Robyn Rihanna Fenty, bilinen adıyla Rihanna 20 Şubat 1988’de küçük bir ada ülkesi olan Barbados'un Saint Michael bölgesinde doğmuş Amerikalı şarkıcıdır. Barbadoslu beyaz bir babanın Ronald Fenty ve Guyanalı siyah bir annenin Monice Fenty’in en büyük kızları olarak dünyaya geldi. Rorrey ve Rajad adında iki erkek kardeşi vardır. İlkokulu kendi ülkesinde, Charles F. Broome Memorial Okulu’nda tamamladı. Çocukluğu Barbados da bulunan Caribbean Adasında sade bir ada kızı olarak geçti. Burada babasının kokain bağımlılığı ve ailesinin boşanması ile büyük sıkıntılar çekti. Ailesi boşandığında 14 yaşında idi. 16 yaşının sonuna doğru adadaki İngiliz Combermere Dil okuluna gitti. 16 yaşında 2004 yılında Miss Combermere güzellik yarışmasında birinci oldu ve "Combermere Okulu'nun Renkleri" gösteride sahne alarak Mariah Carey'nin "Hero" adlı şarkısını seslendirdi.

Barbados’ta eşiyle birlikte tatil yapan Amerikalı müzik yapımcısı Evan Rogers ile 15 yaşındayken, bir arkadaşı aracılığıyla tanışan Rihanna,müzik kariyeri konusunda ilk büyük adımını atmış oldu. Başarılı yapımcı Evan Rogers ve ortağı Carl Sturken, Rihanna'nın ilk kayıtlarına destek olma kararı verdi. Amerika’da gerçekleşen örnek kayıtlar, çok sayıda kayıt şirketine gönderildi. Söz konusu kayıtlardan biri de Jay-Z’ye ulaştırılmıştı. Jay-Z, Rihanna’yı, sözleşmesine imza atacağı ilk şirket olan Def Jam Records’la bir araya getirdi. 2005 yılında Amerika’da New York’a taşındı. Rihanna albümünde birçok parçayı kendi yazdı ve yetenekli bir söz-müzik yazarı olduğunuda kanıtladı.

Rihanna’nın hayatı Külkedisi masalına çok benziyor. Rihanna; “Eğer Evan ve Carl ile tanışmasaydım benim için tüm bunlar hayal olacaktı. Bana verdikleri fırsat ve destekten dolayı onlara çok teşekkür ederim” diyor.

Los Angeles’da magazin dergilerine poz verdi. İlk rolünü "Gençlik Ateşi : Hep yada Hiç (Bring It On Yet Again)" filminde sergiledi. Rihanna ilk albümü «Music of the Sun» 30 Ağustos 2005 tarihinde çıkardı ve Amerika başta olmak üzere bütün dünyada ses getirdi. Rhianna, albümden çıkarttığı single “Pon De Replay” Amerika ve İngiltere listelerinde 2 numaraya kadar çıktı. Tüm dünyada 2 milyon satan albüm, Amerika’da 500,000 satarak Rhianna’ya platin plak kazandırdı.

2. albümü “A Girl Like Me”yi 2006 senesinin Nisan ayında çıkartan Rihanna, bu albümle Amerika listelerinde 5 numara olurken, İngiltere listelerinde 6 numaraya yükseldi. Albümden çıkan single “S.O.S.”, Rihanna’nın Amerikan listelerindeki ilk 1 numarası oldu ve albümden 2. single olarak “Unfaithful” parçası yayınlandı. “Unfaithful”, Amerika listelerinde 6 numaraya ulaşırken, albümden ayrıca “We Ride” single olarak piyasaya sürüldü.

3.stüdyo albümü "Good Girl Gone Bad" 5 haziran günü piyasaya sürüldü.Albüm çıktığı ilk gün Amerika başta olmak üzere Tüm Dünya listelerine 1 numaradan giriş yaptı. «Umbrella» şarkısıyla kariyerinin doruğuna ulaşan sanatçının single’larının neredeyse tamamı top 10 listelere yükseldi. Ortalığı altüst eden single'ı Umbrella ile listelere 1 numaradan giriş yapmakla kalmayıp daha önce Whitney Houston'ın "I will Always Love You"şarkısıyla listelerde en uzun süre 1 numarada kalan kadın şarkıcı rekorunu egale etti.

12 Eylül 2007′de Rihanna Canada ve Amerika turnesine çıktı oradan Avrupaya geçti. Albüm tanıtımını yaptığı bu albümün adına “Good Girl Gone Bad”denildi. 17 Haziran 2008′de 6 Aralık 2007′de Manchester Arenasında sergilediği konser DVD olarak piyasaya sürüldü. Dördüncü albümü Rated R 23 Kasım 2009 da çıktı. Albümün en üste çıkan şarkısı “Russian Roulette" 20 Ekim 2009′da çıktı. İlk performansını X Factor’da 29 Kasım 2009′da sergiledi. İkinçi şarkısı “Hard” 2 Kasım 2009 da çıktı

Sanatçının 7 stüdyo albümü bulunuyor.

En zengin 20 yaş altı ünlüler arasında dördüncü sırada yer alıyor.

Rihanna, 2010 Nisanda 5 kıtayı kapsayan “Dünyadaki Son Kız” isimli en büyük turnesine çıktı.

19 Kasım 2012 tarihinde Unapologetic adlı albümü çıktı.

Rihanna, 2006 senesinde ölümcül hastalıklarla uğraşan çocuklar için "Believe Foundation" adını verdiği vakfı kurdu.

Barbados'lu olduğu için Eylül 2007 yılında "Barbados Turizmi"nin resmi yüzü oldu. Barbados'ta, Rihanna'nın doğum gününden bir gün sonrası "Rihanna Günü" olarak kutlanmaktadır[ve o gün Barbados'un resmi tatil günüdür.

2007 yılında Hollywoodun başarılı aktörlerinden Josh Hartnett ile birlikte oldu. Daha sonra birlikte olduğu Chris Brown’ dan gördüğü şiddetten sonra 2009 yılında ayrıldı. Ardından Los Angeles Dodgers Hokeycisi Matt Kemp ile birlikte oldu.

2008 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonunda Gucci ile 4 yıllık bir anlaşma yaptı ve kampanyanın reklam yüzü oldu.

Aralık 2008 yılında Gucci reklamında oynadı. 8 Nisan 2009 tarihinde Jay-Z'nin firmasından bir parfüm çıkartacağını açıkladı ve "Reb'l Fleur" adını verdiği parfümünü 2011'de piyasaya sürdü.

Rihanna, 2012 yılında oyunu ile aynı adı taşıyan Battleship adlı filmde de rol aldı.

Albümleri

2005 - Music of the Sun

2006 - A Girl Like Me

2007 - Good Girl Gone Bad

2009 - Rated R 23

2010 - Loud

2011 - Talk That Talk

2012 - Unapologetic

Filmleri

2006 - Bring It On: All or Nothing

2008 - Good Girl Gone Bad Live

2012 - Battleship

2012 - Katy Perry: Part of Me

2005 - Las Vegas

2006 - My Super Sweet 16

2006 - Punk'd

2009 - 2012 - Saturday Night Live

2011 - Extreme Makeover: Home Edition

2011 - The X Factor

Mariah Carey Biyografisi

Mariah Carey, 27 Mart 1970 New York doğumlu şarkıcı, söz yazarı, yapımcı, müzik video yönetmeni ve oyuncudur. Yarı Venezuellalı, yarı Afrika kökenli mühendis bir Alfred Roy adında babanın ve Patricia Hickey Opera sanatçısı İrlandalı bir annenin üçüncü ve en küçük çocukları olarak dünyaya geldi. Fakir bir çocukluk geçiren Mariah Carey, henüz üç yaşındayken annesi ve babası ayrıldı. Carey ilk kez ilkokuldayken bir piyeste şarkı söyler ve liseye geldiğinde şarkılar yazmaya başlar. Oldfield Orta Okulu ve Harborfield Lisesinde okudu.

Küçük bir çocukken sesini farkeden annesi sayesinde müzik eğitimi almaya başlayan sanatçı, liseyi bitirene kadar amatör olarak müzik çalışmalarını sürdürdü. Liseyi bitirdikten sonra da profesyonel olarak çalışmak için Manhattan’a yerleşti. Sonunda Mariah Carey çabalarının sonucunu alır ve Porto Rikolu şarkıcı Brenda K. Starr’ın vokalisti olur. 1988 yılında Colombia Plakçılık yöneticilerinden Tommy Mottola ile bir partide tanışma fırsatı elde der ve ona demo kasetini verir.

1990 yılında Carey ilk albümü Mariah Carey’i çıkartır. Albümde çoğu şarkı sözü kendisine aittir ve albüm Amerika Billboard 200 listesinde bir numara olur ve 4 tane bir numara olan şarkı çıkarır. Bu albümle Carey bir star olur ve iki adet Grammy ödülü (En İyi Yeni Sanatçı, En İyi Kadın Pop Şarkıcısı) kazanır.

1994'te çıkardığı "Merry Christmas" isimli noel temalı albümü ile perçinledi. Albüm, tüm zamanların en çok satan noel temalı albümü oldu.

2000 yılında Dünya Müzik Ödülleri'nde ise "Son 10 Yılın En İyi Sanatçısı" seçildi ve "Tüm Zamanların En Çok Satan Kadın Sanatçısı" ilan edildi. Aynı zamanda yalnızca 100 milyon ve üzeri albüm satan sanatçılara verilen "Chopard Diamond Ödülü" nü ilk alan kişi oldu.

Tiz bir sese sahip olmakla birlikte yükses frekansta şarkı söyleyen şarkıcıların başında gelir. ABD'de 1 numaraya ulaşan 18 şarkısıyla rock Kralı Elvis Presley'i tahtından etmişti.

5 Haziran 1993'te Sony müzik şirketinin sahibi Tommy Mottola ile evlenen ünlü şarkıcı 5 Mart 1998'de boşandı.

Mariah Carey, kendinden 11 yaş küçük genç rap yıldızı Nick Cannon ile 30 Nisan 2008 tarihinde evlendi. 30 Nisan 2011 tarihinde Monroe ve Fas adında, biri kız diğeri erkek olan ikiz çocukları oldu.

Albümler

1990 - Mariah Carey

1991 - Emotions

1992 - MTV Unplugged EP

1993 - Music Box

1994 - Merry Christmas

1995 - Daydream

1997 - Butterfly

1998 - #1's

1999 - Rainbow

2001 - Glitter

2001 - Greatest Hits

2002 - Charmbracelet

2003 - The Remixes

2005 - The Emancipation of Mimi

Elvis Presley Biyografisi

Amerikalı söz yazarı, besteci, yorumcu ve aktör. Gerçek adı Elvis Aaron Presley'dir. Bugüne kadar plakları tüm dünyada en fazla satan sanatçı ünvanına sahip, Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley, üç Grammy, üç platin plak, 35 altın plak ödülünün sahibi olmuş ve 33 filmde oynamıştır. Albümleri 1 milyarın üzerinde satmış olan müzisyen, kendine has stili, sahne performansları ve etkileyici sesiyle milyonları peşinden koşturmuş, müzik tarihinde çığır açmış ve kendinden sonraki müzikal oluşumlar için ekol haline gelmiştir. 50'li yıllardan günümüze etkisini ve popülerliğini hiç kaybetmemiş olan, müziği sayısız müzisyene ilham vermiş ender sanatçılardan biridir. "Heartbreak Hotel", "Hound Dog", "Love Me Tender", "All Shook Up", "Jailhouse Rock", "It's Now Or Never", "Can't Help Falling In Love", "A Little Less Conversation", "Always On My Mind", "My Way", "Are You Lonesome Tonight?" Elvis Presley'in ölümsüz şarkılarından en çok bilinenleridir ve tüm zamanların en çok yorumlanan şarkıları Elvis Presley'e aittir.

8 Ocak 1935'te, kamyon şoförü babası Vernon Presley ve dikiş makinesi operatörü annesi Gladys Love Smith'in ikiz çocuklarından biri olarak, Tupelo, Mississippi'de, 2 odalı mütavazi bir evde dünyaya geldi. İkiz kardeşi Jessie Garon'un ölü olarak doğması nedeniyle, Presley çifti tüm ilgilerini Elvis'e yöneltti. Babası, az konuşan, somurtkan ve kendini sürekli hasta olarak gösterip sorumluluklardan kaçan bir yapıda olmasına rağmen Gladys Presley, konuşkan, hayat dolu ve cesurdu. Anne ve babasının farklı yönleri, Elvis'in mutlu bir çocukluk geçirmesine engel olmadı. Presley çifti Elvis'i sevgiyle büyüttü. Daha sonraları hayatıyla ilgili olarak hazırlanan bir belgeselde komşularından biri özellikle annesinin doğduğu günden beri Elvis'e taptığını söyleyecekti.

1938'te babası sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Bu dönem Presley ailesi için sıkıntı verici oldu. Henüz üç yaşında olan Elvis, oturdukları evden akrabalarının yanına taşınmak zorunda kalan annesiyle birlikte doğu Tupelo'da yoksulluk sınırında yaşıyordu.

1941'de eğitim hayatına başlayan Elvis'in birkaç arkadaşı dışında iletişim içinde olduğu kimse yoktu. Dahil olduğu hiçbir grup ya da çete olmamasına karşın, öğretmenleri tarafından sevilen bir öğrenciydi.

1943 yılında hapisten çıkan babası Memphis'e yerleşip iş buldu. Vernon Presley haftasonları eşini ve oğlunu görmek için doğu Tupelo'ya gidiyordu. Ergenlik döneminde oldukça utangaç olan ve ilk kaçamağını 19 yaşında yapan Elvis, annesinin onu sürekli göz önünde tutmak istemesi nedeniyle içe kapalı bir profil çiziyordu. Sessizliği ve annesine düşkünlüğüyle okuldaki diğer arkadaşlarından ayrılıyordu ve bu özellikleri nedeniyle alay konusu oluyordu.

1946'da, annesi Gladys, doğumgünü için istediği bisikletin pahalı olması nedeniyle Elvis'e gitar almaya karar verdiğinde, oğlunun tüm zamanların en iyi müzisyenlerinden biri olacağının farkında değildi. İlk gitarını ve hayatının en anlamlı hediyesini annesinden alan Elvis, 1947 yılının noeline kadar gitara elini sürmedi. 1948'de annesiyle birlikte babasının yanına, Memphis'e taşınmadan önce, sınıf arkadaşlarına 'Leaf on a Tree' şarkısıyla veda eden Elvis, gitarıyla ilk performansını gerçekleştirmiş oldu.

Memphis'te aileyi zor günler bekliyordu. Annesi ve babası daha iyi ekonomik koşullarda yaşamak için sürekli olarak iş değiştiriyorlardı. Şehrin fakir bölgelerinden birinde yaşayan Presleyler, sık sık Pentecostal Kilisesi'ne gidiyorlardı. 13 yaşındaki Elvis, Memphis'in geleneksel blues müziğinden ve kilisedeki gospel korosundan çok etkileniyordu. Gitar çalmaya devam ediyordu, saçları o dönemin modasına uygun olarak uzundu ve favorileri vardı.

Çevresine uyum göstermeyen Elvis, Memphis'teki, Humes High School'a kaydoldu. Okuldan kalan zamanlarda, Loew's State Theatre'ın kütüphanesinde çalışıyordu. Girdiği futbol takımından koçu tarafından çıkarılmasının nedeni olarak favorilerini kesmemesi gösterildi. Okuldaki yetenek yarışmasında gösterdiği performansla birinci olunca müzik yapmaya duyduğu inanç daha da arttı.

Boş zamanlarını kentteki Afrika kökenli Amerikalıların yaşadığı bölgelerde geçiren Elvis, özellikle Beale caddesini çok seviyordu. 1953'te tarih ve İngilizce eğitimi aldığı Humes High School'dan mezun olduktan sonra Parker Machinists Shop'ta çalışmaya başladı. Mesaisi bittikten sonraysa babasıyla birlikte Crown Electric Company için kamyon şoförlüğü yapıyordu. O dönemde daha sonraları imzası olacak saç stili 'Pompadour'u kullanmaya başladı.

Aynı yılın 18 Temmuz'unda, 3 dolar ödeyerek Sun Studios plak şirketinde doldurduğu,'My Happiness" ve "That's When Your Heartaches Begin" gibi dönemin sevilen iki balladından oluşan çift taraflı demo kasetini gecikmiş bir yaşgünü hediyesi olarak annesine armağan etti.

4 Ocak 1954'te, aynı stüdyoda kaydettiği, "I'll Never Stand in Your Way" ve "It Wouldn't Be the Same Without You"şarkılarını seslendirdiği demonun, stüdyonun bağlı olduğu plak şirketinin eline geçmesi, Elvis'in müzik kariyeri için önemli bir başlangıç oldu. Çünkü Howlin' Wolf, James Cotton, B.B. King, Little Milton ve Junior Parker gibi ünlü müzisyenlerle çalışan Sun Records'un sahibi Sam Phillips, o dönemde, ağırlıklı olarak zencilerin yaptığı black blues ve boogie-woogie tarzında söyleyebilecek beyaz bir şarkıcı arıyordu. Phillips asistanı Marion Keisker'la birlikte Elvis'in demosunu dinlediğinde, sesinin aradığı özelliklere uygun olduğunu düşündü ve 26 Haziran 1954'te ikili Sun Records'ta buluştu.

5 Haziran 1954'te, Arthur Crudup'ın sözlerini yazdığı blues tarzındaki çalışma "That's All Right' için Elvis mikrofon başındaydı. Kayıt Sam Phillips tarafından çok beğenildi ve 2 gün sonra Memphis'in en çok dinlenen radyo istasyonu WHBQ'da dönmeye başladı. Elvis'in ilk ciddi performansı, şarkının lokal bir hit haline gelmesiyle sonuçlandı. Rock'n roll tarihini başlatan bu şarkıyla Elvis Presley, zenci şarkısı söyleyen ilk beyaz olmuştu.

O dönemde Elvis, zenci müziği yaparak yüzyıllardır süren gospel geleneğini değiştirmesi neden gösterilerek ırkçı olarak nitelendirildi. Ancak Afrika kökenli Amerikalıların dergisi Jet, 1 Ağustos 1957'de çıkan baskısında şunları yazacaktı: ' Elvis'e göre, ırkı ve teninin rengi ne olursa olsun herkes insandır.'

Kimi müzik çevrelerince Elvis'in yükselen bir yıldız olmaktan çok uzakta olduğu ve kamyon şoförlüğüne geri dönmesi gerektiği şeklinde söylenenler, şarkıcının şöhretinin başında aldığı eleştirilere bir yenisini daha eklemiş oldu. Gitarist Scotty Moore ise Elvis'in sadece gitarı elindeyken rahat olduğunu belirterek, az konuşan şarkıcının utangaçlığından dem vurdu. Hakkında söylenen onca şeye rağmen, Elvis müziğine tutkuyla bağlıydı ve 25 Eylül 1954'de "I Don't Care if the Sun Don't Shine"ı da içeren ikinci single'ı "Good Rockin' Tonight"'ı çıkardı. Single listelerde hızla yükseldi ve Elvis'in ünü Memphis sınırlarını aşmaya başladı.

15 Ağustos 1955'te ünlü counrty şarkıcısı Hank Snow'un da menajeri olan Tom Parker, Elvis'in menajerliğini üstlendi ve Presley'i finansal açıdan Sun Studios'tan daha güçlü olan RCA Victor Records'ın sanatçısı yaptı. Elvis'in RCA'da kaydettiği ilk single 'Heartbreak Hotel'di ve çok kısa bir süre içinde bir milyondan fazla sattı.

Parker, Elvis'in gitar akorlarının lisanslarını aldı, imajıyla yakından ilgilendi ve basınla olan ilişkilerini arttırdı. 28 Ocak 1956'da, dönemin en büyük TV kanalı CBS'te yayınlanan, Dorsey kardeşlerin sunduğu Stage Show'a çıkmasını sağladı. Böylece Elvis, ilk kez ulusal bir TV kanalında görünmüş oluyordu. Showda seslendirdiği 6 şarkıyla başarılı bir performans gösteren Elvis'in etkisi renkli camda da büyük oldu. Yılsonuna gelindiğinde Elvis'in plakları yok satmaya başladı, yıldız gittiği her yerde inanılmaz bir ilgi ile karşılanıyordu.

Milyonların sevgisini kazanan Presley'in beyazperdede de başarılı olacağına dair en ufak bir kuşku yoktu ve sanatçı sinema kariyerine 1956 tarihli Love Me Tender filmiyle başladı. Love Me Tender'ı, Jailhouse Rock (1957) ve King Creole (1958) takip etti.

Elvis Presley 24 Mart 1958'te, tüm dünyayı şok eden bir kararla askere alındı . Amerikan Ordusu'na katıldı, ordudaki numarası 53310761'di. Anne ve babası da 6 ay süresince askerlik eğitimini aldığı Texas'a yerleştiler.

Haziran 1958'te gösterime giren ve başrollerini Carolyn Jones, Walter Matthau, Dean Jagger and Vic Morrow 'la birlikte paylaştığı son filmi King Creole'daki rolü eleştirmenler tarafından en iyi performansı olarak değerlendirildi.

Aynı yılın ağustos ayında Gladys Presley, akut hepatit teşhisi konarak hastaneye kaldırıldı. Annesini Memphis'e aldıran Elvis, hastanede kaldığı süre boyunca Gladys'in refakatçisi oldu. Elvis'in hastaneden ayrılıp kısa bir süre için Graceland'deki evine dinlenmeye gitmesinden birkaç saat sonra, 14 Ağustos 1958 sabahı, 46 yaşındaki Gladys Presley öldü. Annesinin ölümünün ardından derin bir bunalıma giren Elvis, 25 Ağustos'ta askerliğini tamamlamak üzere orduya geri döndü.

Bölüğüyle birlikte Almanya'ya gittikten sonra Avrupa'daki hayranlarıyla da buluşma şansı yakalayan Elvis, 8 Ağustos 1959'da yirmidördüncü doğum günü için ABC televizyonunun özel olarak hazırladığı programa bölüğünden telefonla katıldı.

Kasım 1959'da, kaptan Joseph Beaulieu Texas'tan Almanya'daki Weisbaden Air Force'a transfer olmuştu. Eşi Ann Beaulieu'nun ilk evliliğini yaptığı, bir uçak kazasında ölen pilot James Wagner'den olan üvey kızı Priscilla Ann de onlarla birlikte Almanya'ya gelmişti. Priscilla, ortak bir arkadaşlarının sayesinde Elvis'in evinde verdiği partiye davet edildi. Elvis Presley ve Priscilla Ann tanışır tanışmaz birbirlerine aşık oldular.

3 Mart 1960 tarihinde terhis olan Presley'in, Amerika'ya dönüşü çok görkemli oldu. Hayranları tarafından büyük ilgiyle karşılanan Elvis, menajeri Tom Parker'ın isteğiyle konserlerine ve TV showlarına ara verdi. 1961'de NBC kanalında Frank Sinetra'nın sunduğu 'Eve Hoş geldin Elvis' programı ve Pearl Harbor'da verdiği konserden sonra sahnelerden çekilip, tüm ağırlığı sinemaya vermeye başladı. İlk olarak 'G.I. Blues' ile yeniden kamera karşısına geçen Elvis, 1962 tarihli 'Girls Girls Girls' ve 'Kid Galahad' filmleriyle beyazperdedeki başarılarına yenilerini ekledi.

1963 yılında 28 yaşına giren Elvis'in adı, yılın en çok kazanan erkek sinema yıldızları arasında üst sıralardaydı. 1964 yılında 'Roustabout've 'Kissin Cousins' filmlerinde başrolde oynayan Presley, 1965'te tüm dünyada büyük üne kavuşmuş 'Beatles' grubuyla buluştu. İki efsanenin bir araya gelmesinin yankıları da büyük oldu.

1966'da müzik çalışmalarına ağırlık vermek isteyen sanatçı, aynı yılın mayıs ayında gospel şarkılarından oluşan bir albüm kaydetti.

1967'de uzun bir müzikal aradan sonra hayranlarıyla buluşan yeni albümü 'How Great Thou Art' , Elvis'e Grammy ödülü kazandırdı. 1959'dan beri büyük aşk yaşadığı Priscilla Ann ile 1 Mayıs 1967'de dünya evine girdikten bir yıl sonra, 1 Şubat 1968'de, çiftin kızları Lisa Marie Presley doğdu.

8 yıl sonra TV'de ilk kez görüneceği bir programa katıldı. NBC için hazırlanan show, sonraki yıllarda 'Geri Dönüş' olarak nitelendirilecek ve kariyerine yeni bir yön verecekti.

O tarihten itibaren Elvis ilk ve en büyük tutkusu müziğe ciddi anlamda geri döndü. 1969 yılında, 14 yıldır uzak kaldığı kenti Memphis'te iki başarılı albüm kaydeden Presley, aynı yılın mart ayında son filmi 'Change Of Habit'i çekti. 31 Temmuz 1969'da Las Vegas International Hotel'de 8 yıl süren uzun aradan sonra verdiği büyük konserle hayranlarıyla buluştu.

1970 yılında hayatının anlatıldığı ilk dokümanter film olma özelliği taşıyan 'That's The Way It Is' çekildi. Aynı yılın eylül ayında ise 13 yıllık ara sonrası çıktığı ilk turnesiyle tüm dünyadan milyonlarca hayranını sevindirdi.

1971'de Amerika'nın en başarılı sanatçılarının ödüllendirildiği 'Bing Crosby' ödülüne layık görüldü.

1972'de yayınladığı ve yine gospel şarkılardan oluşan 'He Touched Me' albümü Elvis'e ikinci Grammy'sini kazandırdı.

1971 yılının sonunda karısı Priscilla'nın evi terketmesi üzerine Elvis, büyük bir şok yaşadı.

1972'de Linda Thompson ile tanıştıktan bir yıl sonra, 9 Ekim 1973 tarihinde eşi Priscilla'dan boşandı.

Konser performanslarından görüntülerin yer aldığı 'Elvis On Tour' isimli dokümanter nitelikli filmi, 1973'te Altın Küre ödülünü kazandı. Aynı yıl, sanat yaşamı boyunca ilk kez konser vereceği New York'ta Amerikalı hayranlarıyla buluşan Elvis, Madison Square Garden'da 3 gün süren konserler boyunca 80 bin kişiden oluşan büyük bir dinleyici kitlesine seslendi.

14 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği 'Aloha From Hawaii' şovu uydu aracılığı toplam 40 ülkede canlı olarak gösterildi. 20 Mart 1974'de, Memphis'te verdiği konserde söylediği 'How Great Thou Art' şarkısıyla üçüncü kez Grammy ödülünü kazanmış oldu.

8 Ocak 1975'te 40 yaşına giren Elvis'in sağlık sorunları başladı ve kısa aralıklarla iki kez yattığı hastaneden taburcu olduktan sonra, mart ayında 'Today' albümü için stüdyoya girdi. 31 Aralık 1975'te, Pontiac Michigan'da verdiği yeni yıl konseri ise 62.000 hayranı tarafından izlendi.

Konser ve turneler açısından oldukça yoğun bir yıl olan 1976 Şubatında yeni albümünün kayıtlarını gerçekleştiren Elvis, artan sağlık problemlerine rağmen çok sayıda turneye çıktı. Mayıs ayında Lake Tahoe'deki son show programı kapalı gişe olarak gerçekleşti. Ekimde ise Graceland'da son kayıtları için stüdyoya girdi. Ginger Alden ile birlikte olmaya başlayan Elvis, Las Vegas'ta son konserlerini verdikten sonra 31 Aralık'ta bu kez Pittsburg'da hayranlarının karşısına çıktı.

1977 şubatında turne programına başlamasına rağmen o dönemde yapılması planlanan yeni albüm çalışmasını gerçekleştiremedi. Mart, nisan ve mayıs ayları boyunca birbiri ardına konserler verdi. Plak şirketi RCA, 1976 yılı kayıtlarının yanı sıra konser şarkılarını da içeren albümü 'Moody Blue'yu yayınlandı. CBS Televizyonu Elvis'in haziranda çıktığı turnesinden görüntülerin yer aldığı show programını izleyiciyle buluşturdu.

31 Temmuz 1969'dan 26 Haziran 1977'de Indianapolis'te verdiği son konsere kadar toplam 1126 konser veren Elvis, yeni turnesine çıkmaya hazırlanırken, 16 Ağustos 1977'de Graceland'deki evinin banyosunda kız arkadaşı Ginger Alden tarafından baygın halde bulundu. Turne menajeri Joe Esposito tarafından Baptist Memorial Hastanesi'ne kaldırılan Elvis tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Yaşama gözlerini yumduğunda 42 yaşında olan Elvis'in ölümü tüm dünyada büyük üzüntü yarattı. Elvis, Forest Hill Mezarlığı'nda yatan annesinin yanına defnedildikten sonra, 2 Ekim 1977 tarihinde mezarı, annesinin naaşı ile birlikte Graceland'a nakledildi.

5 Temmuz 1954 günü Sun Stüdyolarının Memphis'teki binasına ilk adımını atmış ve dünyayı sonsuza kadar değiştirmiştir. Ölümünün üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, tüm dünya Elvis'in olağanüstü yeteneği ve devam eden popülaritesi üzerine konuşmaktadır. John Lennon kendisi hakkında "Elvis Presley'den önce hiçbir şey yoktu" demiştir. Hakkında en çok kitap yazılan sanatçılardan birisidir. Robert Gordonun yazdığı 'The King On The Road' ve eski eşi Priscilla Presley'in yazdığı 'Elvis and Me' en çok bilinenleridir.

Elvis'ten

'Çocukken gerçek anlamda hayaller kuruyordum. Çizgi roman okur, kendimi çizgi kahraman hayal ederdim. Film seyreder, filmdeki kahramanla kendimi özdeşleştirirdim. Aslında tüm kurduğum hayaller bir gün gerçek oldu. Hatta defalarca. Çocukluğumda öğrendiğim bir cümle var: Şarkısız bir gün yaşanmış değildir. Yaşamınızda müzik yoksa arkadaşınız da yoktur. Şarkısız yolculuk bitmez. Ben de hep şarkı söylüyorum. Kendim için, sizler için''   

John Lennon kimdir?

John Lennon’un tam adı John Winston Ono Lennon’dur. 9 Ekim 1940'da İngiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. Birer işçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken boşandılar. Mimi dediği Mary teyzesinin yanında büyüdü. 17 yaşındayken, annesi Julia caddeden karşıdan karşıya geçerken bir polis arabasının altında kalıp ezilmesi sonucu hayatını kaybetti. Denizci olan Babası Alfred’i ise, 20 yıl boyunca sadece iki kez gördü. John Lennon’un yalnızlığı, kendisi gibi küçük yaşta annesini kanserden kaybetmiş olan “Paul Mc Cartney” ile arkadaşlığının en önemli sebebi olmalı (Yıllar sonra John Lennon ilk oğlunun adını “Julian” koydu ve annesine olan sevgisini belirtmek için “Julia” adında bir şarkı yaptı).

1956'da lisedeyken, birlikte onlarca muhteşem şarkı üreteceği “Paul McCartney” ile tanıştı. Şubat 1958'de Paul McCartney George Harrison'u Lennon'a tanıttı. Daha sonra Stuart Sutcliffe basçı olarak gruba katıldı ve grubun adının "The Silver Beetles" olmasını önerdi. Grup ilk kurulduğunda beş kişiydi. Temmuz 1960'da grubun "The Silver Beetles" olan adı "The Beatles" adına çevrildi. Bir yıl sonra da Stuart Sutcliffe grubu bırakınca Mc Cartney onun yerine bas çalmaya başlamıştı. Ve sonrasında Richard Starkey'in ayrılıp Ringo Star'ın gelişiyle grup son halini aldı. Grubun ilk 45'liği olan "Love Me Do" Ekim 1962'de piyasaya çıktı. Davulda Ringo Star (Richard Starkey), solo gitarda George Harisson, bas gitar ve vokalde Paul Mc Cartney, ritm gitar ve vokalde John Lennon. Şarkıları Paul ve John yapmaktaydı ve grubun tutulmasındaki en önemli etkenlerden birisi Paul'un iyimser, John'un acı ve umut dolu sözlerinin birleşimindeki mükemmeliyetti.

John Lennon liseden mezun olunca ilk eşi olan “Cynthia” ile tanışacağı sanat okuluna gitti. 1962 senesinde John uzun zamandır sevgilisi olan Cynthia Powell ile evlendi ve bir sene sonra Julian isimli çocuğu dünyaya geldi. 1968 yılında Yoko'ya aşık olunca John Lennon, karısı Cynthia’dan boşandı.

1968'de sevgilisi avangard ressam ve “konsept” sanatçısı Yoko Ono'yla kaydettiği "Unfinished Music, No.1: Two Virgins" albümünü çıkardı. “Two Virgins”, içeriği ve Lennon ve Ono’ya ait çıplak fotoğraflar yüzünden birçok tartışmalara neden oldu.

The Beatles ile dünya çapında başarı kazandılar, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildiler. Kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamıyordu. The Beatles'ın başarısı John Lennon'ı Rockstar olmanın yanısıra insanlar için Fenomen haline getirdi.

Hem bu kadar ünlü olmak,hem de aykırı tavır takınmak elbette bir takım problemlere de yol açacaktı. 1966'da Filipinler'e gittikleri bir sırada devlet başkanının grubu davet etmesinin ve Beatles'ın da resmi davetleri kabul etmediğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılırken yanlarına koruma verilmedi ve havaalanında saldırıya uğradılar. John Lennon ve Yoko Ono, 20 Mart 1969’da evlendi ve bundan birkaç ay sonra avandgard albümleri, “Unfinished Music, No.2: Life With the Lions” ve “The Wedding Album”ü yayınladılar. ‘Give Peace a Chance’ parçası da bu dönemde yapıldı. 1969 Eylül’ünde Lennon Toronto rock‘n’roll festivaliyle yeniden sahneye döndü. Arkasında, Ono, gitarcı Eric Clapton, basçı Klaus Voorman ve davulcu Alan White’dan oluşan Plastic Ono Band çalıyordu.

31 Aralık 1970 John ve üç yoldaşı kararlarını açıkladılar. John, Beatles'ı bitirmeyi devamı zor bir evliliği bitirmeye benzetip artık bir Beatle olmaktan acı çektiğini belirtti. "Beatlemania" olmasa da Beatles sona ermişti.

Altısı Yoko Ono'yla olmak üzere on bir albüm yaptı John ve bir tanesi John'a sahip olduğu onlarca lakabın yanında "hayalperest" lakabını katmış olan "Imagine" albümüydü. Yoko ve John'un bol yankılı ve politik yaşamları birilerini rahatsız etmeye başlamıştı ve uyuşturucu kullandığı bahanesi ile Amerika'ya girişi yasaklanan John uzun uğraşları sonunda 1976 yılında Amerika'ya girişini sağlayan yeşil kartı almayı başardı. Ancak bu ülke onun öldürüleceği yerdi.

1973 sonunda Mind Games isimli bir albüm daha çıkaran John bu albümde Yoko ile arasındaki problemleri anlatıyordu. 1974 ün başlarında John Los Angeles'a taşındı. Los Angeles John'un uyuşturucu ve partiler arasında kaldığı bir dönem oldu. Bu sırada yaptığı Walls And Bridges albümündeki Elton John tarafından yazılan Whatever Gets You Through The Night isimli şarkı Amerika Listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Son canlı perfonmansını Madison Square Garden'da Elton John ile birlikte yapan John konser sonrasında Yoko ile tekrar bir araya geldi.

1975 yılında ayrıca John Lennon’un Yoko'dan Sean isimli bir çocuğu daha oldu. Beş yıl aradan sonra müziğe dönme hazırlıkları yaptığı dönemde, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından 8 aralık 1980 da New York'ta kaldığı otelin önünde bir tabancadan çıkan 5 kurşunla arkasından vurulak öldürüldü.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan 'Double Fantasy' yayınlanmış ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.

Evlilikleri

1. evliliği: 1962 senesinde John uzun zamandır sevgilisi olan Cynthia Powell ile evlendi ve bir sene sonra 1963de Julian isimli çocuğu dünyaya geldi. Yoko'ya aşık olunca 1968 yılında, karısı Cynthia’dan boşandı.

2. evliliği: John Lennon ve Japon avangard ressam ve “konsept” sanatçısı “Yoko Ono”, 20 Mart 1969’da evlendi. 1975 yılında Yoko'dan “Sean” isimli bir çocuğu oldu.

John Lennon Albümler

 1968 – Unfinished Music no. 1: Two Virgins

1969 – Unfinished Music no. 2: Life with the Lions

1969 – Wedding Album

1969 – Live Peace in Toronto

1970 – John lennon / Plastic Ono Band

1971 – Imagine

1972 – Sometimes in New York City

1973 – Mind Games

1974 – Walls and Bridges

1975 – Rock ‘n’ roll

1980 – Double Fantasy
Etiketler: | | |