Görüş Bildir

Çelik: Artık önümüzde bir seçim var ve sonucunu selamlayacağız

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimlerine ilişkin, 'sadece demokratik ülkelerde seçimler tekrarlanır' yorumu yaptı.

YSK'nin kararıyla 23 Haziran'da yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için CHP ve AK Partiden art arda açıklamalar geliyor. CHP Sözcüsü Öztrak'ın açıklamalarının ardından bu kez kameraların karşısına AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik geçti.

AKP Sözcüsü Çelik, konuşmasına görev sırasındayken kaza geçiren Anadolu Ajansı muhabiri hakkında bilgi vererek başladı: "Buraya çıkarken Anadolu ajansı muhabirinin görevini yaparken uçurumdan yuvarlandığı haberi geldi. Kendisine ulaşmaya çalışıyorlar. Kamerasına ulaşmışlar inşallah kendisine de ulaşılır."

'HERKESİ UYARIYORUZ, 'MÜDAHALE EDİLDİ' SÖZÜNDEN KAÇININ'

YSK'nin tartışmalı İstanbul kararını değerlendiren Çelik, ABD ve AB üyesi ülkelerden YSK'nin tutumuna iliikin yapılan eleştirilere tepki gösterdi. Çelik, herkesin müdahale ifadesinden kaçınmasını istedi. Sadece demokrasinin olmadığı ülkelerde seçimlerin tekrarlanamayacağını belirten Çelik, Avrupa Konseyi heyetinin YSK'nin konumundan çok etkilendiğini de iddia etti:

"YSK'nın kararı tartışılıyor. Neredeyse bazı ülkelerde birinci gündem maddesi durumunda. ABD ve AB üyesi ülkelerden YSK kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Herkese uyarımız şudur; bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Türkiye'deki seçim sonuçlarına ve süreçlerine müdahale edildiğine yönelik ifadelerden ve yorumlardan kaçınılmalıdır.

'AVRUPA KONSEYİ ÜYELERİ, YSK'DAN ÇOK ETKİLENMİŞLERDİ'

Demokratik seçimlerde ülkelerde tekrarlanıyor. Demokrasinin olmadığı ülkelerde herhangi bir seçimin tekrarlandığını göremezsiniz. Bu konularda yeterli bilgiye sahip olup değerlendirmede bulunulması saygıyla karşılanır.

Avrupa Konseyi heyeti seçimler için ülkemize gelmişti. Seçim sürecinden ve YSK'nun konumundan ne kadar etkilendiklerini ifade etmişlerdi. YSK, mazbatı birinden alıp diğerine vermek gibi bir rol oynamamıştır. Netice itibariyle seçimlerin yenilenmesine karar vermiştir. Sonuçta yegane karar mercii ve seçim sonuçlarını tayin edecek şey vatandaşlarımızdır.

'SEÇİMİN SONUCUNU SELAMLAYACAĞIZ'

YSK'nin verdiği karara saygı gösterilmesini isteyen AKP sözcüsü, 23 Haziran'daki seçimlerin sonucunu selamlayacaklarını ifade etti:

"42 bine yakın oyda bir usulsüzlük tespit edilmiş, sandık görevlileriyle ilgili kamu görevlileri olmamasıyla ilgili bir durum var. Tüm bunları değerlendirerek YSK bir karar vermiştir. Artık önümüzde bir seçim var. Net bir sonuç ortaya çıkacak ve bu sonucu selamlayacağız. Şu anki eksiklikler ortadan kaldırılacak. Usulsüzlüklerin olmayacağı bir seçim olacağı için bir oy farkla kazan seçimi kazanmış olur.

'DIŞ ÇEVRELERİN DEMOKRASİ KONUSUNDA NASIL BİR TUTUM ALDIKLARINI GÖRMEK İYİ BİR GÖSTERGE'

AKP Sözcüsü Ömer Çelik seçim gündemine iliişkin açıklamalarına şöyle devam etti:

Bilgi eksikliğiyle konuyu eleştiren dış çevrelerin demokrasi konusunda nasıl bir tutum aldıklarını görmek için çok iyi bir gösterge. Aynı kesimler Türkiye'de seçimin yenilenmesini eleştirenler Mısır'da darbecilerin yanında yer aldılar. Sisi demokrasiyi reforme ediyor diye bir açıklamalarda bulunmuşlardı.

Bir taraftan bizi eleştirirken diğer yandan Venezuela'da askeri darbe çağrısında bulunmaları ortada. Demokrasi konusunda bir tutarlılık ortaya koymak lazım. Çağrılar yapılırken Türkiye'ye güzel bir hatırlatma yapıyor. AGİT gibi NATO gibi ortak üyelik noktalarına vurgu yapılıyor. Bize bunu hatırlatanların bilmesi gerekir ki biz bu alanlarda üzerimize düşen her şeyi yerine getiriyoruz.

'ABD, FETÖ ÜYELERİ İÇİN 'SÜNNİ MÜSLÜMANLAR' İFADESİ KULLANIYOR'

Yakın zamanda ABD'de bir rapor yayımlandı ve FETÖ üyeleriyle ilgili 'Sunni müslümanlar' ifadesini kullandılar. Türkiye'yi batıya şikayet edenlerin bunu iyi değerlendirmesi gerekli. AB'den yüksek temsilciler bir takım cümleler kuruyorlar. Adil ve şeffaf seçim süreciyle ilgili bizzat bu ülkelerden gelen temsilcilerin raporları ortada. Bizim yetkinliğimizi tespit etmiştir.

Seçimlerin nasıl yenileneceği ayrıntılar ortada. Yaptığımız başvuruların bu çerçeveye uyduğunu ifade ettik ve YSK bu kararı verdi. Avusturya Başbakanı İstanbul seçiminin yenilemesini istiyor. 2016 yılında Yeşiller Partisi 30 bin oy farkıyla seçimi kazandı ama mahkemeye gittiler süreç farklı bir şekilde gelişti."
Etiketler: | |