Görüş Bildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen müşterinin malını nasıl vermezsin?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen müşterinin malını nasıl vermezsin?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’den gelen “S-400 alırsanız F-35’ler teslim edilmez.” açıklamalarına “Sen müşterinin malını nasıl vermezsin, bunun adı gasp olur.” diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile F-35 gerilimi, BM Özel Temsilcisi'nin PYD/YPG ile yaptığı anlaşma ve Libya'da yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’den gelen “S-400 alırsanız F-35’ler teslim edilmez.” açıklamalarına “Sen müşterinin malını nasıl vermezsin. Biz ortak üreticiyiz. Siz bir müşteri arıyorsanız, bir müşteri çıkmışsa, o müşteri de ödemelerini tıkır tıkır yapmışsa sen o müşterinin malını nasıl vermezsin? Bunun adı gasp olur. Biz şu ana kadar da 1,4 milyar dolar ödeme yaptık. Askerlerimiz pilotlarımız bir general eşliğinde eğitime gitti. 4 tanesini teslim ettiler, diğerlerini bıraktılar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın, YPG/PYD ile çocuk savaşçılar konusunda yaptığı anlaşma hakkında ise "Bu asla kabul edilemez. BM’nin bir terör örgütünü bu şekilde muhatap alması, masaya oturması ve resmi bir statü tanır gibi bir anlaşma imzalaması en hafif ifadesiyle bir skandaldır. Bu ortada bırakılacak bir konu değil." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Libya'da Türkiye vatandaşlarının kaçırılıp daha sonra serbest bırakılması süreci hakkında, "Orada BM’nin uluslararası hukuka göre muhatabı Sarrac’tır. Biz de bugüne kadar bütün görüşmelerimizi Sarrac’ın ekibiyle yaptık. Ben bugüne kadar Hafter’le muhatap olmadım. Hafter şu anda orada tam manasıyla korsan hareket yapmıştır; korsan konumundadır." şeklinde konuştu.
Etiketler: | | |