Görüş Bildir

Erdoğan: Suriye'yi bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz

Erdoğan: Suriye'yi bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin, "Suriye'deki gelişmeler, ülkemiz ve bölgemiz ile birlikte tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır.

Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye'yi adeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden fevkalade rahatsızlık duyuyoruz. Suriye'deki rejim 1 milyona yakın insanın ölümüne yol açması sebebiyle bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir. Dün akşam Sayın Trump'la görüştüm, bugün Putin'le görüşeceğim. Birlikte bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu tekrar konuşacağım. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımızı ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, Kayaş Tren Garı'nda düzenlenen Başkentray açılış törenine katıldı. Başbakan Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, "16 yıldır başşehrimiz Ankara, çok büyük bir dönüşümü gelişmeyi yaşadı.

‘DAVULLAR ZURNALAR 3 METRELİK BİR MESAFEYE İKİ TANE KALAS KOYDUK DİYE …’

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da, "Bu güzel töreni görünce aklıma bir şey geldi; İtalya ve Almanya ile beraber harbe girmiştik 1'inci Cihan Harbi'nde. Bu iki ülkeyi de kalkındıran otoyol oldu, yola verdikleri değer oldu. Uzun müddet böyle yola başvurmamıştık. Sıkıntılı dönemler geçirmiştik. Şu güzelim töreni görünce 1930'lu yıllarda bir tören resmi aklıma geldi." dedi. 

‘15 YILDA ANKARA'YA DA ŞEHİRCİLİK BAKIMINDAN ÇAĞ ATLATTIK’

Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada Başkentray ile ilgili şöyle konuştu: "Kentsel dönüşüm diyoruz, yerinden dönüşüm diyoruz inşallah görülen bütün bu yerlerde yerinden dönüşümü gerçekleştireceğiz. Her taraf pırıl pırıl olacak."

‘YÜRÜTTÜĞÜMÜZ MÜCADELE ASLINDA BİR BEDEL ÖDEMEDİR’

Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk milleti olarak bin yıldır bu bedelleri hep ödedik. Bugün de ödüyoruz. Terör örgütleriyle yürüttüğümüz mücadele aslında bir bedel ödemedir. Fakat güney komşularımız Suriye ve Irak'ta yaşananlar nedeniyle üstlendiğimiz yükler, aldığımız riskler bir bedel ödemedir" dedi.

‘AFRİN'DE SON DURUM; 4 BİN 123 TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRDİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin ile ilgili son durumu da paylaşarak, "Fırat Kalkanı harekatını yaşadık, kısa sürede orayı hallettik. Afrin'de son durum; 4 bin 123 teröristi etkisiz hale getirdik. Kuzey Irak'ta 337 teröristi etkisiz hale getirdik. Yurt içinde 337 teröristi etkisiz hale getirdik. Bu devam ediyor edecek durmak yok. Onlar dediler ki; 'Biz askerimizin yanındayız.' Bay Kemal bunu hazmedemedi. Bay Kemal vatan, millet meselesi olduğunda neyi bugüne kadar hazmetti ki?" diye konuştu.

‘TOPLAMDA ŞU ANA KADAR 80 TANE BU KAÇAĞI ALDIK’

FETÖ ile mücadeleye ilişkin Erdoğan, "FETÖ denen alçaklara ülkemizi  kaptırmadık. Şimdi FETÖ'cüleri toplamaya başladık. Kosova'dan 6 tanesini aldık, Gabon'dan 3 tane aldık. Toplamda şu ana kadar 80 tane bu kaçağı aldık" dedi.

‘BİRİLERİ SURİYELİLER ÜZERİNDEN MİLLETİMİZİ TAHRİK ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Suriyeliler üzerinden milletin tahrik edilmeye çalışıldığını söyleyen Erdoğan, "Birileri sürekli olarak ülkemizde yaşayan Suriyeliler üzerinden milletimizi tahrik etmeye çalışıyor. Anadolu'nun büyük bir bölümü bir başka coğrafyadan kopup gelmiş insanlardan oluşuyor. Asırlar boyu birlikte yaşadığımız insanlara sırtımızı dönmemiz mümkün mü? Kendi sınırlarımız içinde güven, refah içinde yaşıyorsak bunda sınır dışında kalmış olanların da hakkı, payı, fedakârlığı vardır" dedi.

‘SURİYE'Yİ BİLEK GÜREŞİ SAHASINA ÇEVİRMELERİNDEN RAHATSIZLIK DUYUYORUZ’

Suriye konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin Erdoğan, "Suriye'deki gelişmeler, ülkemiz ve bölgemiz ile birlikte tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır. Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye'yi âdeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden fevkalade rahatsızlık duyuyoruz. Suriye'deki rejim 1 milyona yakın insanın ölümüne yol açması sebebiyle bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir. Dün akşam Sayın Trump'la görüştüm, bugün Putin'le görüşeceğim. Birlikte bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu tekrar konuşacağım. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımızı ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Elbette müttefiklerimizin askerlerine silah doğrultmak gibi bir düşüncemiz asla olamaz" dedi.

‘ESED REJİMİNİ DESTEKLEYENLER DE PYD'Yİ DESTEKLEYENLER DE YANLIŞ YAPIYOR’

Erdoğan, "Sınırlarımız boyunca ne DEAŞ, ne PYD ne de başka bir isimle tek bir teröristin bile varlığını tehdit olarak görüyoruz gereğini yapmayı da bekamızın bir şartı olarak kabul ediyoruz. Ne ABD  ile olan müttefikliğimizden ne de Rusya ile geniş alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden, ne de İran ile birlikte çalışmaktan vazgeçme niyetimiz yoktur. Katil Esed rejimini destekleyenler, PYD'yi destekleyenler de yanlış yapıyor. İki yanlış ile de sonuna kadar mücadele edeceğiz. Suriye'de bulunduğu yere güven, huzur ve refah getiren tek ülke biziz. Bizim dışımızda zulüm vardır" dedi.

‘BİZİ DÖVİZ KURU ÜZERİNDEN TERBİYE EDEMEZLER'

Dövizde görülen artışa ilişkin Erdoğan, "Ekonomide aktif rol oynayanlar, finans sektörünün içinde olanlar, eğer Suriye'deki bu gelişmeleri kalkıp bahane ederek buradan ülkemize ekonomik terör estirmeye çalışıyorsanız yanlış yaparsınız. Yeri geldiğinde bunun hesabını verirsiniz, bedelini ödersiniz. Hükümetimiz kararlı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Döviz kurlarındaki artışın makul, mantıklı, işin kitabına uygun hiçbir izahı yoktur. Bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler. Onlar kendi başlarının çaresine baksın" dedi.