Görüş Bildir

Kılıçdaroğlu'na tavsiye

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptal edilmesi yönünde bir karar vermesi halinde, bunun, Türkiye Cumhuriyetinin geçerli anayasası bakımından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu'na tavsiye

Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında, Anayasa Mahkemesinin, Türkiye’nin mevcut anayasası çerçevesinde görevleri belirlenmiş anayasal bir kuruluşu olduğunu anımsattı.

Yüksek mahkemenin, Anayasaya göre sadece şekil yönünden Anayasa değişiklilerini denetleyebileceğini ifade eden Kurtulmuş, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun, Anayasada ifade edilen şartlarına, aldığı oylar ve oylama şeklinin uygun olduğunu savundu. Kurtulmuş, "Ancak, Anayasa Mahkemesi bu çerçevede kalmayıp, hukuku arkadan dolanarak, değişikliği şekil bakımından değil de esasa dönük bir incelemeye dönüştürür, Anayasa değişikliğinin iptal edilmesi yönünde bir karar verirse bunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçerli Anayasası bakımından kabul edilmesi mümkün değildir" dedi.

Kabul ederse etsin, etmezse etmesin’ diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA TAVSİYE

Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, son dönemde dile getirdiği sözleriyle CHP’nin klasik söylemlerinin değiştiğine tanık olduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun "Biz halkın avukatıyız" sözünü önemli bulduklarını dile getiren Kurtulmuş, "Sayın Kılıçdaroğlu, halkın avukatlığını üstlenen bir parti başkanlığı içinde hareket edecekse avukatlıktaki temel ilişki asil-vekil ilişkisidir. Siz vekil olduğunuzu kabul ediyorsunuz. Kılıçdaroğlu’na dostça tavsiyede bulunuyorum; yeni dönemdeki siyaset tarzınızın test edilmesi bakımından, asil olan millete sorulacak referandumla ilgili Anayasa Mahkemesine başvurunuzu geri çekin ve milletin vekili olduğunuzu ortaya koyun" dedi.

Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun yoksulluk ve işsizlik üzerinden "Saadet Partisi’nin söylemlerine benzer" sözlerle siyaset yapmasını sevindirici bulduklarını ifade etti.

Etiketler: