Sınıra tampon bölge geliyor!

Türkiye sınıra tampon bölge oluşturacak iddiası büyük yankı uyandırdı. Dışişleri doğrulamazken, Milli Savunma Bakanı Yılmaz, teröre karşı savaşımız demokrasi içerisinde devam edeceğini söyledi.

Sınıra tampon bölge geliyor!

Yüzlerce kilometreyi bulan geniş bir sınır alanına sahip olan Türkiye-Suriye sınırında hareketli günler yaşanıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye'ye ziyareti sonrasında Türkiye'den Suriye lideri Esad'a yönelik mesajlar her geçen gün sertleşirken, "sınırda tampon bölge" oluşturulması iddiası gündeme geldi. 

SINIRA TAMPON BÖLGE

Son 5 yıl içerisinde emekliye ayrılan subahların geri çağrılması yönündeki Genelkurmay Başkanlığının talimatıyla birlikte gündeme gelen "tampon bölge iddiası" ciddi bir tartışma yarattı. Suriye'den ani girişlerin önlenmesi ve sınırın hemen başında meydana gelecek olayların engellenmesi için sınıra tampon bölge kurulacağı iddia edildi. Ancak Dışişleri Bakanlığı'ndan kaynaklar, Suriye sınırına tampon bölge kurulacağı iddialarını yalanladı. Bakanlık kaynakları, böyle bir planın söz konusu olmadığını belirtti.

BM GENEL SEKRETERİ 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu aradığı, görüşmede Suriye ile ilgili gelişmelerin ele alındığı öğrenildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ban Ki-mun ile Davutoğlu görüşmesinde, Suriye’ye ilişkin gelişmeler gözden geçirildi. Davutoğlu, Şam’daki son temasları ve dünkü açıklaması hakkında bilgi verdi. Görüşmede ayrıca, Mavi Marmara saldırısı konusuna ilişkin gelişmelerin de ele alındığı bildirildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz