BAŞAĞRINIZI GİDERMENİZ MÜMKÜN!

Orucu bozmadan baş ağrısını geçirmek mümkün.

BAŞAĞRINIZI GİDERMENİZ MÜMKÜN!

Bu yıl Ramazan ayının sıcaklara ve günlerin uzun olduğu günlere denk gelmesi oruç tutmayı zorlaştırıyor. Buna bağlı olarak aç ve susuz kalma süresinin artması vücutta bir takım ağrıların oluşmasına sebep oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, migren gibi çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşılmadığı sürece birtakım tedbirlerle orucu bozmadan bu ağrıları gidermenin mümkün olduğunu belirtiyor.

RAMAZANDA BAŞ AĞRISI

Ertaş ve Yücel, kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa, ancak atak sıklığı ayda 1 -2'den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişilerin oruç tutabileceğini belirtiyor. Uyku düzeni bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarını düzenli ve oruca uygun bir şekilde kullanabilecek olan kişilerin oruçlarını tutabileceklerini kaydeden Ertaş ve Yücel, bu kişilerin Ramazan boyunca hafif ve orta şiddette baş ağrısı yaşayabileceklerini dile getiriyor.

AĞRIYI NASIL GİDERİRSİNİZ

Hafif ve orta şiddette bir ağrıysa kişinin nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebileceklerini dile getiren Ertaş ve Yücel egzersizler hakkında şu bilgi veriyor: "Ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok yararlı olur. Bu sebeple ağrılar için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz."

GEVŞEME VE DİKKAT DAĞITMA

Gevşeme ve dikkat dağıtma egzersizlerinin de faydalı olacağını belirten uzman hekimler şu önerilerde bulunuyor: "Kişinin kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok yararlıdır. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur. Dikkati dağıtma egzersizleri için başka bir şeyle uğraşabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlatan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz. İmkanınız varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çıkabilirsiniz. Ayrıca migren ağrısı sırasında başınıza bir eşarp veya tülbentle sıkmak, başınızın üzerine buz veya soğuk uygulamak, atağı geçirmede oldukça yardımcı bir uygulama olacaktır."

Kaynak: Diyarbakır Söz