Görüş Bildir

ORGAN BAĞIŞINA DAVET

Genel Genel Cerrahi ve Böbrek Nakli Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan Güneydoğuluları organ bağışına davet ederek, organ nakil konusunda ciddi devlet politikalarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ORGAN BAĞIŞINA DAVET

Saffet AZBAY

Universal Hastaneler Grubu'nun Universal Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi ve Böbrek Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Klinik Şefi Ramazan Danış ve Organ Nakli Koordinatörü Yeliz Gül'ün de aralarında bulunduğu organ nakli ekibi, Diyarbakır'da bir araya gelerek vatandaşları organ nakli konusunda daha duyarlı olmaları  konusunda uyarılarda bulundu.

ORGAN BAĞIŞI YAPIN, HAYAT KURTARIN

Universal Hastaneler Grubu'nun Universal Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi ve Böbrek Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, genellikle böbrek yetmezliği çeken vatandaşların nakil beklediğini fakat organ nakli konusunda halkın çok ta bilinçli olmadığını söyledi. Organ naklinin Avrupa ülkelerinde milyonda 30 civarında seyrettiğini ifade eden Gürkan, bu oranın Türkiye'de milyonda 3 olduğunu kaydederek, "Türkiye'de organ nakli konusunda çok ciddi sıkıntı bulunmakta. Halkın özellikle böbrek nakli konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Ülkemizde beyin ölümü gerçekleşmeden organ bağışında bulunan vatandaşların sayısı çok az. Beyin ölümü gerçekleşenlerin ise önceden organlarını bağışlamadığı için ailenin inisiyatifine kalıyor. Halbuki sağlıklı bir birey de organını bağışlayabilir. Bu beyin ölümü gerçekleşmiş nakilden 10-12 sene daha uzun ömürlü demektir" dedi.

‘YURTDIŞINA 2 MİLYAR DOLAR GİDİYOR’

Türkiye'de 60 bin civarında böbrek yetmezliği çeken hastanın bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Gürkan,yılda 7 bin insanın uygun organ bulunamadığı için öldüğünü ve devletin de organ transferi için yurtdışına 2 milyar dolar ödediğine dikkat çekti. Gürkan, uluslararası standartlara göre bu hastaların yaklaşık üçte biri nakle uygun. Bu hastalar ya haftada 3 kez hemodiyaliz olmakta ya da her gün periton diyaliz olmaktadır. Ayrıca su içmek ve yemek yemede ciddi kısıtlamalar oluyor. Çalışma, sosyal yaşam, evlilik ve cinsel sorunları ile de karşılaşabiliyorlar. Böbrek nakli sonrası ise hastalar diledikleri kadar su içip yemek yiyebildikleri gibi, iş hayatında, evlilik yaşamına devam edebilir, seyahat etme özgürlüğü kazanabilirler. Bunlar dışında böbrek nakli diyalize göre 2.5 kat daha uzun ömür sağlar. Yılda 7 bin kişi uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Diyaliz ve diğer tedaviler kalıcı değil, tek çare organ naklidir. Organ bağışının yüzde 70-80’i akrabalardan oluyor. Yine devletimiz organ nakli için yılda 2 milyar doları yurtdışına ödemektedir " diye konuştu.

‘ORGAN BAĞIŞI ÖMÜR UZATIYOR’

Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Klinik Şefi Ramazan Danış ise, halkın çoğunluğunun organ nakli konusunda dini yönden günah olduğu yanılgısını taşıdığını söyledi. Aksine ayetlerde de insan yaşamı ve sağlığı konusunda bilgilerin yer aldığını kaydeden Danış, "Türkiye'de organ nakli büyük bir problem. İnsanlar organ nakli konusunda yeterince bilinçli değil. Bir çok vatandaşımız organ naklinin dinen haram olduğunu bile söylüyor. Bu kesinlikle yanlıştır. İnsan hayatı, sağlığı çok önemlidir. Organ bağışı yapan kişi de sağlıklı oluyor, bilimsel verilere göre 13-14 yaş daha uzun ömürlü oluyor. Milyonlarca hasta nakil bekliyor. Bu konuda vatandaşları daha duyarlı olmaya ve organ bağışında bulunmaya çağırıyoruz" dedi.

Öte yandan İstanbul'da böbrek nakli olan Vedat Karabat (17) çocuk ise, gazetecilere durumu hakkında açıklama yaparken sevinç gözyaşları döktü. Karabat,organ nakli olmadan önce çok zor günler geçirdiğini ve nakil yapıldıktan sonra sağlığına kavuştuğuna dikkat çekerek, mutluluktan dolayı ağladığını söyledi.

Etiketler: