Görüş Bildir

Pasif sigara dumanının zararları

Sigaranın pasif içicilere daha fazla zarar verdiğini belirten uzmanlar, en çok etkilenenin çocuklar olduğuna dikkat çekiyor.

Sigara bağımlılığı, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser türünün en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sigara kullanmayan ancak sigara dumanına maruz kalan kişiler de aktif içiciler gibi öncelikle kanser ve birçok ciddi hastalık riski ile karşı karşıya kalıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Şiyar Ekinci, “1-7 Nisan Kanser Haftası” nedeniyle sigaranın kanser ve diğer hastalıklar üzerindeki etkisi ile pasif sigara içiciliğinin yol açtığı sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

En önemli kanser nedeni sigara

Sigara kullanımı özellikle akciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 90 oranında artırmakta olduğuna dikkat çeken Ekinci, "Sigara dumanında 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu, bunlardan en az 250'sinin zararlı ve 70'den fazlasının da kansere neden olduğu bilinmektedir.  Nargile, puro ve pipo gibi tütün ürünleri de sağlığı en az sigara kadar bozmakta ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne, kalp ve damar sorunları ile farklı hastalıklara yol açmaktadır. Son zamanlarda sigarayı bırakma seçeneklerinden biri olarak öne çıkan elektronik sigaraların da kansere yol açabilecek pek çok kimyasal maddeyi içerdiği bilinmekte ve bu nedenle de kullanılmaması gerekmektedir." dedi.

Bıraktıktan sonraki 10 yıl içinde risk azalır

Sigaranın sağlığa zararı kullanıldığı anda başladığını hatırlatan Ekinci, "Dumanı; ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. İçeriğindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir. Bu nedenle kişi, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış hissetmemeli ve vücudunun kendini yenileme fırsatını kaybetmemelidir. Sigarayı bırakanlarda özellikle kalp hastalığı ve kanser riski de yıllar geçtikçe giderek azalmaktadır. Sigara kullanımını bıraktıktan 10 yıl sonra kalp hastalığı ve kanser riski, sigara içmemiş bir kişi ile neredeyse eşit düzeye yaklaşmaktadır." ifadelerini kullandı.

Çocuklar daha çok etkileniyor

Ekinci, "Pasif içicilik, başkalarının kullandığı sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi tütün ürünlerinden kaynaklanan dumana maruz kalınmasıdır. Çocuklar, yetişkinlere göre sigara dumanından daha çok etkilenmekte ve küçük yaşlardaki bu maruziyet, ileride önemli hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Çocukların tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassas olduğu bilinmeli ve bu nedenle dumansız hava sahaları oluşturmak, toplumdaki herkesin en önemli görevi olmalıdır." şeklinde konuştu.

Ekinci, sigaranın pasif içiciler üzerindeki zararları şu şekilde sıraladı: "Hiç sigara içmemiş olan kişilerde akciğer kanserine neden olabilir. Kalp hastalıklarını ve kalp krizini tetikler. Öksürük, balgam, hırlama ve nefes darlığı gibi sorunlara neden olur.

Hamileyken pasif içici olan annelerin bebeklerinin daha küçük doğma riski yüksektir.

Doğumdan sonra pasif içiciliğe maruz kalan bebekler, diğer bebeklere göre daha fazla akciğer enfeksiyonu geçirir. Pasif içicilik, astımı olan çocuklarda daha sık ve daha ağır ataklara neden olur. Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda bronşit, zatürre ve kulak enfeksiyonu olasılığı daha yüksektir.  Pasif içiciliğe maruz kalan bazı bebeklerde ani bebek ölümü sendromu görülebilir."
Etiketler: | |