Televizyon epilepsi nöbetini tetikler

Modern hayatın epilepsi hastalığı üzerine önemli etkileri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Candan Gürses, teknolojinin epilepsi hastaları üzerindeki etkisiyle ilgili bilgiler verdi:

Televizyon epilepsi nöbetini tetikler

Görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile hastanın konuşma merkezini, kol-bacağın hareketinden sorumlu merkezi saptanabiliyor. Böylece ameliyat sırasında bu merkezlerin zarar görmesini önleyip ameliyat yapılabiliyor.

IŞIĞA DİKKAT

Işığa duyarlı epilepsisi olanlarda zararlı etkiler oluşabilir. Televizyon ya da her türlü video oyunları nöbetlerin ortaya çıkışını kolaylaştırabilir. Japonya'da 1997 yılında televizyonda gösterilen bir çizgi filmdeki karakter; belli sürelerle, belli renkleri yayması nedeniyle o anda televizyonu seyreden birçok çocuğun nöbet geçirmesine sebep olmuştu. Işığa duyarlılığı olan (televizyon, güneş, bilgisayar vb) hastaların bu uyaranlardan uzak durması gerekir.

SPOR YAPABİLİRLER

Prof. Dr. Candan Gürses, epilepsi hastalarının spor yaparken dikkatli olması gerektiğini söyledi: "Epilepsi tanısı konan hastaya sporu bırakmasını önermiyoruz. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, atletizm gibi sporları yapabilirler. Ancak önceden tehlikeli sporlar (kayak, dağcılık, su altı dalgıçlığı) yapıyorsa, bırakması istenebilir."

Kaynak: Diyarbakır Söz