Görüş Bildir

Alökmen tutuklandı

Alökmen tutuklandı

Hakkında yakalama kararı çıkarıldıktan sonra gözaltına alınan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık tutuklandı.

Hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından önceki gün akşam saatlerinde babasının Mardin Savur ilçesindeki evini ziyareti sırasında gözaltına alınan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, dün Mardin Adliyesi’ne çıkarıldı.

Hakkında hüküm kararı veren Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak hükmün ve tutuklama kararının yüzüne okunmasının ardından tutuklandı. 

Alökmen'in ailesi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, HDP ve DBP Mardin il eşbaşkanları da Mardin Adliyesi’ne giderek, süreci takip etti. Tutuklanan Alökmen, Mardin E Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

NE OLMUŞTU?

Alökmen, 2012'de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı olduğu dönemde, sendikanın düzenlediği eylem ve etkinliklere katılmak ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi olması gerekçesiyle hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı davadan 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. 

Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, "örgüt üyesi olmak" suçunun cezasının 7 yıl 6 ay olan alt sınırından uzaklaşarak Alökmen'e 10 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme, hükümle birlikte Alökmen'in tutuklanmasına karar vererek hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.
Etiketler: |