Görüş Bildir

Cezaevlerinden 48 gündür açıklama yok

Cezaevlerinden 48 gündür açıklama yok

Adalet Bakanlığı cezaevlerindeki korana virüsü vakalarına ilişkin verileri 48 gündür açıklamıyor. Adalet Bakanlığı, CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi'nin sorusunu "17 Haziran'da açıklamıştık" diye yanıtladı. 17 Haziran itibarıyla 6 mahpus koronadan ölmüştü, virüs tanısı konulup iyileşen mahpus sayısı 374, aktif vaka sayısı ise 72 olarak açıklanmıştı. İlgezdi, "48 gündür cezaevleride ne olduğunu kimse bilmiyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanlığı’nın cezaevindeki koronavirüs vakalarına ilişkin verileri 48 gündür paylaşmadığına dikkat çekti. CHP’li İlgezdi yaptığı yazılı açıklamada, Nisan ayında 15 günde cezaevlerindeki korona virüslü sayısının yüzde 606 arttığını hatırlatarak, “Cezaevlerinde kaç korona virüs vakası olduğu bilinmiyor ve açıklanmıyor. Konu hakkında vermiş olduğum bilgi edinme başvurusuna Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol tarafından ’17 Haziran’da açıkladık’ diye yanıt veriliyor. 48 gündür cezaevindeki Covid-19 verileri açıklanmıyor” dedi.

 AÇIKLAMA YOK

“Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verileri açıklamazken açık cezaevinde kalan mahkumların coronavirüs iznini 31 Temmuz tarihi itibarıyla üçüncü kez 2 ay daha uzatılmıştır” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, şunları ekledi: “Cezaevlerinde giderek artan bir risk söz konusudur ancak bakanlık koronavirüs ile mücadele etmek yerine, veri gizleyerek basından ve kamuoyundan vakaları gizleme derdindedir. Koronavirüs tespit edilen tutukluların tedavi edilmediği ile ilgili haber sürekli basında yer alıyor. Bu iddiaların derhal araştırılarak, hasta tüm tutuklu ve hükümlülerin sağlık hizmetinden yararlanmaları sağlanmalıdır.”
Etiketler: | |