Görüş Bildir

CHP’de sular durulmuyor! Kılıçdaroğlu ya istifa edecek yada seçime gidecek

CHP’de sular durulmuyor! Kılıçdaroğlu ya istifa edecek yada seçime gidecek

CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan eski milletvekili Umut Oran, olağanüstü kurultay için yeterli imza sayısına ulaştıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan eski milletvekili Umut Oran, olağanüstü kurultayın toplanması için gerekli olan imzalara ulaştıklarını söyleyerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na olağanüstü kurultayı toplama çağrısı yaptı.1 Kasım seçimlerindeki yenilginin ardından CHP içindeki muhalefet olağanüstü kurultayın toplanarak genel başkanlık seçiminin yapılması çağrısında bulundu. Oran'ın yanı sıra Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay genel başkanlığa adaylıklarını açıkladı.

BEŞTE BİR İMZAYI TOPLADIK

CHP'nin mevcut yönetimi ise kurultayın daha önce planlandığı gibi Ocak ayında olağan şekilde toplanacağını belirterek, olağanüstü kurultay fikrine karşı çıkıyor.Umut Oran bugün düzenlediği basın toplantısında parti tüzüğüne uygun şekilde olağanüstü kurultay toplanması için gerekli olan delegelerin beşte birinin imzasına ulaştıklarını söyleyerek, Klıçdaroğlu'na hitaben şunları söyledi:

"Olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu artık görün. Aksi durumda olağanüstü kurultay kararını değil istifa kararını verme zorunda kalacağınızı unutmayın."CHP tüzüğüne göre, seçimli bir olağanüstü kurultay yapılması için var olan delege sayısının yarısından bir fazla imzaya ihtiyaç bulunuyor. Oran'ın topladığını belirttiği imzalar bu aşamada kurultayın olağanüstü toplanmasına yeterli olurken, genel başkan seçimine ise olanak vermiyor.

15 GÜNDE KURUTLAY'A GİDİLİYOR

CHP tüzügüne göre Parti Meclisi'nin kararı veya kurultay üyelerinin tam sayısının en az beşte birinin onbeş (15) günlük süre içinde noterden onaylı imzaları ile yaptıkları başvurular üzerine Kurultay, Genel Başkanca olağanüstü toplantıya çağrılır.

İMZA TOPLANIRSA, EN GEÇ 45 GÜNDE KURULTAY

CHP tüzüğüne göre, delege tam sayısının beşte biri imza ile olağanüstü kurultay yapılabiliyor. Ancak sadece beşte bir delegenin oyuyla toplanmış kurultayda yönetim organları için seçim yapılamıyor.

Genel Başkan ya da Parti Meclisi için seçim yapılabilmesini ancak CHP delege tam sayısının yarıdan bir fazlasının imza vermesi gerekiyor. Eğer delege tam sayısının çoğunluğunun imza vermesi halinde Genel Merkez'in en geç 45 gün içinde partiyi olağanüstü kurultaya götürmesi gerekiyor. CHP'nin 1218 delegesi var. Muhaliflerin olağanüstü kurultayın toplanmasını sağlamak için en az 244 delegenin desteğini sağlaması gerekiyor. Ancak bu kadar imza ile toplanan kurultayda parti organları ya da genel başkanlık seçimi yapılamıyor.Seçimli olağanüstü kurultay için CHP'de muhaliflerin en az 609 imza toplaması gerekiyor.