Görüş Bildir

Diyarbakır'da gaybubet evlerine baskın

Diyarbakır'da gaybubet evlerine baskın

Diyarbakır'da gaybubet evlerine son dakika operasyonu. FETO/PDY yönelik operasyonlarda Diyarbakır'da da son dakika operasyon düzenlendi. 4 gaybubet hücre evine baskın yapıldı

Diyarbakır'da gaybubet evlerine son dakika operasyonu. FETO/PDY yönelik operasyonlarda Diyarbakır'da da son dakika operasyon düzenlendi. 4 gaybubet hücre evinde, Bylock ve sahtek kimlik kullandıkları belirtilen 2’si kadın 9 kişi yakalandı. Yakalanan 9 zanlı, sağlık kontrolünden geçirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube görevlilerince firari durumda bulunan FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının saklandıkları ve faaliyetlerini sürdürdükleri FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne ait gaybubet (yokluk-bulunmayış) olarak adlandırılan hücre evlerinin deşifre edilmesine yönelik operasypn düzenledi.

BYLOCK KULLANDIKLARI TESPİT EDİLDİ

Yapılan operasyonla ilgili Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde 4 gaybubet evi tespit edilmiştir. Tespit edilen gaybubet evlerine yönelik olarak, 03/08/2017 günü saat 23.00 sıralarında gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde; FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında firari durumda bulunan silahlı terör örgütünün gizli haberleşme programı olan Bylock programını kullandıkları tespit edilen ve sahte kimlik belgeleri kullanan 8 şüpheli şahıs ve bu şüpheli şahıslar ile birlikte hareket eden 1 şüpheli şahıs olmak üzere toplamda 9 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şahısların, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Malatya ve Batman'da FETÖ/PDY terör örgütüne üye oldukları için haklarında arama kaydının bulunduğu anlaşılmıştır. Gaybubet evlerine yapılan operasyonda ayrıca; 20 bin 570 Amerikan Doları, 39 bin 130 Türk Lirası, 100 Euro paranın yanı sıra, sahte kimlik belgeleri, terör örgütüne ait dokümanlar ile çok sayıda dijital materyal ve operasyon anında ikametten aşağı atılan 5 (beş) adet cep telefonu ele geçirilmiş olup, konuyla ilgili adli işlemler devam etmektedir" denildi.

İSTANBUL'DA DA GAYBUBET OPERASYONU

İstanbul’un 32 ilçesinde, FETÖ üyelerinin gizlendiği ‘gaybubet evleri’ne dün baskın yapıldı. 57 kişi gözaltına alınırken, Hatay’daki ByLock operasyonunda 66 şüpheliden 48’i yakalandı

İstanbul Kaçakçılık Polisi dün, FETÖ'nün gizli haberleşme programı Bylock'u kullandıkları saptanan şüphelilere yönelik 32 ilçede eş zamanlı operasyon yaptı. 57 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler dün sabah FETÖ şüphelilerine yönelik İstanbul genelinde 32 ilçede eş zamanlı operasyon yaptı. Haklarında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiası ile gözaltı kararı bulunan farklı meslek gruplarına mensup şüphelilerden 57'si yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon düzenlenen adreslerde bulunan dijital materyaller ve şüphelilerin bilgisayarları ile kullandıkları cep telefonlarına incelenmek üzere el konuldu. Baskınların yapıldığı adreslerden bazılarının örgütün firari elemanlarını gizlemek için kullandığı 'gaybubet' adı verilen evler olduğu bilgisine ulaşıldı. Gözaltına alınan bazı şüphelilerin örgütün üst düzey sorumluları ile irtibatlı oldukları da saptandı.

GÜLEN'İN AKRABASINA GÖZALTI

 Balıkesir: Edremit ilçesinde, Fetullah Gülen'in yeğeni ve terör örgütünün bölge imamı olan firari İsmail A.'nın oğlu Alaaddin A. gözaltına alındı.

 Ankara: FETÖ kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheli tutuklandı.

 Uşak: merkezli 13 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 9 kişi tutuklandı.

 Hatay: ByLock kullanan 66 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. KOM Şube'nin operasyonlarında, aralarında KHK ile meslekten men edilen memurların da bulunduğu 48 şüpheli gözaltına alındı. 18 kişi aranıyor.

 Afyonkarahisar: FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 şüpheliden 6'sı tutuklandı.

 Bartın: Bartın, İzmir, ve Tokat'ta eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. ByLock kullanan mühendis, esnaf ve stajyer avukatlardan oluşan 11 zanlı gözaltına alındı.

 Mersin: 40 şüpheliye operasyon düzenlendi. 35 şüpheli gözaltına alındı.

TEĞMEN TUTUKLANDI

 Gaziantep: FETÖ'ye finans sağladığı tespit edilen 3 şirkete düzenlenen operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. 3 kişi aranıyor.

 Sivas: Sivas merkezli 17 ilde, FETÖ'nün 'ışık evleri'ne yönelik operasyonda gözaltına alınan 9 zanlıdan, aralarında teğmen ve astsubayların da bulunduğu 5'i tutuklandı.

 Erzincan: 17 kişi gözaltına alındı.

 Burdur: 17 kişi gözaltına alındı. (KAYNAK :SABAH)
Etiketler: | |