Görüş Bildir

Dükkân değil müzeye döndü

Dükkân değil müzeye döndü

Şanlıurfa'da 55 yaşındaki Hasan Karasapan, 15 metrekarelik dükkanda biriktirdiği yaklaşık 2 bin parça eski eşyayla konuklarını adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor

Şanlıurfa'da 55 yaşındaki Hasan Karasapan, 15 metrekarelik dükkanda biriktirdiği yaklaşık 2 bin parça eski eşyayla konuklarını adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Karasapan, 1985 yılında geçimini sağlamak için mahalleleri dolaşarak hurdacılık yapmaya başladı. Aldığı hurdaların içindeki yöresel eski eşyaları gören ve bunları satmaya kıyamayan Karasapan, evinde biriktirmeye başladı.

Daha sonra Gümrük Hanı'nda küçük bir dükkan kiralayan Karasapan, topladığı yöresel eski eşyaların bir kısmını burada sergilemeye başladı.

Küçük dükkanında 33 yıldır biriktirdiği Şanlıurfa yöresine ait çoğunluğu mutfak eşyalarını görmeye gelen vatandaşlar ise şehrin yakın tarihindeki kültürel değerleri görme şansını buluyor.

Dükkana gelen ziyaretçiler, sefer tasından şekerdanlığa, mangaldan kaburgalı sahanlara kadar şehrin değerlerini görebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kentteki müzelerin kurulması sırasında da ihtiyaç duyulan bazı eşyaları müzelere veren Karabasan, evinde sakladığı birçok eserini de yer bulamadığı için müzem dediği dükkanına sığdıramamanın üzüntüsünü yaşıyor.

 . Bu kapsamda kentte kurulan müzelerin eşyalarımın bazılarını alıp değerlendirmeleri beni çok memnun etti."

- Daha geniş bir yerim olsa tüm eserlerimi sergileme şansım olur"

Dükkanının çok küçük olması ve görünmeyen bir yerde olmasından dolayı çok müşteri gelmediğini anlatan Karasapan, imkanı olmadığı için ürünlerini isteyenlere satmak zorunda olduğunu ifade etti. Karasapan, elinden geldiği sürece Şanlıurfa kültürünün yaşatılması için çalışacağını belirterek, kendisinden sonra çocuklarının da bunu sürdürmesini istediğini sözlerine ekledi.
Etiketler: | |