24

Endonezya Dışişleri Bakanı, Filistin ve Afganistan için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi

Endonezya Dışişleri Bakanı, Filistin ve Afganistan için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistin ve Afganistan için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Marsudi, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu görüşmelerindeki hitabında, Filistin ve Afganistan halklarını kurtarmak için kolektif bir sorumluluğa ihtiyaç olduğunu belirtti.

Filistin ve Afganistan için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Marsudi, "Çok uzun zamandır Filistinli kardeşlerimizin acı çekmesine izin verdik. Endonezya, Filistin devletine desteğimizde bir santim bile geri adım atmayacak. Afgan halkına yardım etmek ve eğitim hakları da dahil olmak üzere kadın ve kız çocuklarının haklarına saygı gösterilmesini sağlamak için elinden geleni yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Marsudi, uluslararası hukuka, özellikle de egemenlik ve toprak bütünlüğünün temel ilkelerine saygının desteklenmesi gerektiğini, bunun ise ihtilafların savaş alanları yerine müzakere masalarında çözülmesini sağlayabileceğini dile getirdi.

Ayrıca Marsudi, "Huzurlu, istikrarlı ve müreffeh bir dünya, büyük-küçük, kuzey-güney, gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin ortak hakkı ve sorumluluğudur." dedi.

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.