Görüş Bildir

Gülistan Doku hâlâ kayıp

Gülistan Doku hâlâ kayıp

Avukat Çimen, 'Şüpheli Zaynal’ın telefon incelemeleri tamamlandı, Zaynal ve Doku’nun sinyal bilgilerinin uyumlu olduğu görüldü; fakat rapor verilmedi, dosyaya da konulmadı' dedi.

Tunceli de, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Doku’nun kaybolmasının üzerinden 500 gün geçmesine rağmen Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada herhangi bir gelişme kaydedilmedi. Sivil toplum örgütleri ve Doku ailesi, “planlı bir cinayete” işaret ederek, soruşturmanın bu yönlü sürdürülmesini talep etse de soruşturmayı yürüten savcılık başta olmak üzere resmi kurum temsilcileri, “intihar” iddiaları üzerinde durdu.

Dosyanın tek şüphelisi ve Doku’nun en son görüştüğü kişi olan Zaynal Abarakov’un ise bu süre zarfında sadece ifadesine başvuruldu.

İNCELEME DOSYAYA EKLENMEDİ

Soruşturma dosyası hakkında bilgi veren Av. Ali Çimen, 500 gündür hiçbir taleplerinin kabul edilmediğine dikkat çekti. Dosyadaki baş şüpheli Zaynal Abarakov’un telefonuyla ilgili incelemelerin 2 aydır tamamlandığını ve raporun hazırlandığını aktaran Çimen, henüz raporun kendilerine verilmediğini belirtti.

Hazırlanan raporun savcılık dosyasına da girmediğini söyleyen Çimen, Pertek Karayolu’nda ilerleyen bir kişinin araç kamerasına yansıyan ve Doku’ya ait olduğu iddia edilen görüntüden sonra Doku’nun şehir merkezine doğru ilerlediğine dair görgü tanıklarının olduğunu hatırlattı.

Olay günü Doku’ya ait olduğu iddia edilen görüntülerin iyileştirildiğini dile getiren Çimen, iyileştirilen görüntülerin yalnız 6 dakikalık bölümünün dosyaya konulduğunu ifade etti.

SİNYALLER UYUŞTU

Şüpheli Zaynal ve Doku’nun sinyal bilgilerinin uyumlu olduğunu vurgulayan Çimen, “Baz istasyonu verilerinde sinyal bilgisi ‘mezarlık yanı’ diye geçiyor. Bununla ilgili biz de rapor istedik, bize çok alakasız bir rapor geldi. Beklentilerimiz karşılanmadı. Mezarlık denilen yer muhtemelen köprüye yakın bir yerdedir. İdari bir kodlamadır” dedi.

GÖZALTI KARARI UYGULANMADI

Abakarov’un görevinden ihraç edilen polis babası Engin Yücel ile ilgili davanın da devam ettiğini söyleyen Çimen, “Fakat Engin Yücel davayı takip etmiyor. Henüz ifade vermediği için duruşma görülmüyor. Bir yönüyle Engin Yücel görevden alındı, bir yönüyle de herhangi bir işlem yapılmadı. Etkin bir soruşturma yürütülmediği için şüphelilerin korunduğunu söyleyebiliriz. Bir yıldır bilirkişi raporu dosyaya girmedi. Süreç ağır hasar görüyor. Bu dosyada etkin bir soruşturma yürütülmediği nettir. Biraz zamana yayılmak isteniyor. Abakarov ile ilgili bir gözaltı kararı vardı, o da uygulanmadı. Dosya tıkanma aşamasında. Delilleri toplamada hiç soruşturma yürütülmüyor. Ancak dosyayı kapatamazlar, çünkü dosyada yeterince delil var” şeklinde konuştu.

Doku soruşturmasında taleplerinin kabul edilmediğini dile getiren Çimen, kamuoyundan Doku dosyasına sahip çıkılması çağrısında bulundu.
Etiketler: |