Görüş Bildir

İller arası seyahat yasağı kalktı mı? - Erdoğan'ın Normalleşme çalışmaları açıklamaları

İller arası seyahat yasağı kalktı mı? -  Erdoğan'ın Normalleşme çalışmaları açıklamaları

Seyahat Yasağı kalktı mı sorusu bugün düzenlenen Kabine toplantısı sonrasında en çok merak edilen konulardan oldu. Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı.

Seyahat Yasağı kalktı mı sorusu bugün düzenlenen Kabine toplantısı sonrasında en çok merak edilen konulardan oldu. Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı. Koronavirüs salgını devam etmekte. hayatı olumsuz etkileyen binlerce cana mal olan, korona salgınının ilk ülkemizde görüldüğü MArt ayından itibaren sıkı önlemler alınmakta. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, belirli aralıklarda sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı derken önüne yavaş yavaş geçmeye başladığımız salgın sonrasında hayatı yavaş yavaş normale döndürme çalışmaları da başladı. Geçtiğimiz gün toplanan kabine toplantısı akabinde şehirler arası seyahat yasağı konusunda da önemli gelişmeler açıklandı. Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı?

ERDOĞAN SEYAYAT YASAĞI GÜNDEMİNİ AÇIKLADI

Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van’a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışın durdurulması, 3 Haziran Çarşamba gece yarısına kadar 15 gün süreyle uzatıldı. Bu illerde seyahat yasağının uzatılıp uzatılmayacağı Erdoğan tarafından açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, "Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz. 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek" dedi.

Erdoğan seyahat kısıtlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi;

Dikkatle takip ettiğimiz tüm gelişmeler bize yeni normalleşme süreci dediğimiz bu dönemde bize yeni adımlar atma imkanı sağladı.

Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz.

MAYIS BAŞINDA UZATILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Mart 2020 saat 22:00'da ulusa sesleniş programında önemli bilgiler verildi. Bu bilgilerden biriside şehirlerarası seyahat kısıtlaması oldu. Vatandaşlar şehirler arası yolculuk yapabilmek için valiliklerden izin almak zorunda. İşte bilgiler...

Şehirlerarası Yolculuk Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Edinilen bilgiye göre 28 Mart 2020 saat 17:00'da bu yasağın başlayacağı bildirilmiştir.

Seyahat Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

Vatandaşın seyahat yapabilmesi için valiliklerden alacağı belgedir.

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" düzenlenecek