Görüş Bildir

Kamudan atılan memurlara ikinci dönem şansı

Kamudan atılan memurlara ikinci dönem şansı

Kamudan atılan memurlar ile ilgili geri dönüş için AİHM başvuruları ile ilgili süreç oluşturuluyor

FETO ya da PKK... İki terör örgütü ile bağlantısı olduğu saptanan kamu görevlilerini arındırma işlemleri devam etmekte. Kamudan atılan memurların geri dönmesi için başvurular herkes tarafından merak ediliyor. KHK ile kamudan atılanlara "yargı yolu" açılacak.

Hükümetin büyük bir titizlikle hazırlıklarını sürdürdüğü Kanun Hükmündeki Kararname'de (KHK) yer verilen sürpriz maddenin ayrıntıları belli oldu. Habertürk'ün haberine göre; hükümet, OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile kamudan tasfiye edilenlere, "yargı yolu"nu açmaya hazırlanıyor. Çıkarılacak kararname ile on binlerce kişiye, "Yargıya başvur, aklanırsan dön" denilmiş olacak. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bu düzenlemenin ana hatlarını, "Göreve iade için KHK geliyor. Öte yandan FETÖ mensuplarının ihracı var. FETÖ üyesi olmayanların sayısı çok düşük. Mağduriyet söz konusu değil, hatalar olabilir, onları düzeltiyoruz. OHAL biterken bir yetki vereceğiz idareye. Bu kapsamda hata tespit edilirse, düzenleme yıllar sonra da yapılabilecek" ifadeleriyle dile getirmişti.

İhraç edilen memura, öğretmene, polise, askere, doktora kendini mahkemede akla, "FETÖ'cü olmadığını veya terörle irtibatının olmadığını ispatla ve göreve geri dön" denilecek.

Çıkacak olan yeni KHK, hem yeni ihraçları hem göreve iadeleri hem de binlercekişinin beklediği kararları barındırıyor.

NASIL OLACAĞI AÇIKLAMASI

Kaynaklar, söz konusu maddenin nasıl düzenleneceğine ilişkin olarak, "Hukukçular madde üzerinde çalışıyor. İşin özü, kamudan atılanlara ve FETÖ kapsamında idari yaptırım uygulanan müteahhitlere 'yargı yolu'nun açılmasıdır. Madde, bunu düzenleyecek" açıklamasında bulundu.

Kaynaklar, FETÖ kapsamında bazı askerler, polisler, yargı mensupları ve eski kamu personeli hakkında devam eden yargı sürecine vurgu yaparak, "Çıkarılacak KHK, yargı süreçlerini etkilemeyecek" diye konuştu.

AİHM BAŞVURULARI

KHK'larla hakkında işlem yapılan eski kamu personeli ve bazı müteahhitler, iç hukuk yolu kapalı olduğu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor. Hükümet, yeni çıkarılacak KHK ile iç hukuk yollarını işleterek, AİHM başvurularının da önünü kesmeyi ve bu konuda olumsuzluk yaşanmasının önüne geçmeyi hedefliyor. (HABERTURK)