Görüş Bildir

Peki ya nargile kafeler ne zaman açılacak?

Peki ya nargile kafeler ne zaman açılacak?

Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde restoranlar ve cafelerin açılacağı tarih çok merak edilmişti. Şimdi de nargile kafeler ne zaman açılacak sorusu gerek işletmelerin gerekse de nargile sevenlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında.

Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde restoranlar ve cafelerin açılacağı tarih çok merak edilmişti. Şimdi de nargile kafeler ne zaman açılacak sorusu gerek işletmelerin gerekse de nargile sevenlerin sıklıkla sorduğu sorular arasında. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, nargile kafaler ile alakalı açıklama yaparken nargilenin zararlarından bahsetti. "Nargile üzerinde yapılan çalışmalarda çok fazla mikroorganizma ve bulaşın olduğunu görüyoruz" açıklamasında bulunan Özlü, biraz daha açılması için vakit olduğundan bahsetti

Haber Global ekranlarında yayınlanan, Aytaç Kurnaz'ın sunduğu 'Uzmanına Sorun' programının bu akşamki konuğu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü oldu.

Özlü, bir izleyicinin, "Nargile kafelerin açılış tarihi belli değil, bunun sebebi ne? Virüs duman yoluyla da mı bulaşıyor?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Nargile, pek çok kişinin değişimli olarak kullanması nedeniyle riskli. Her ne kadar temizleniyorsa da riskli. Bu sebeple bu tedbir alınmış olabilir. Çünkü nargile üzerinde yapılan çalışmalarda çok fazla mikroorganizma ve bulaşın olduğunu görüyoruz. Kovid-19 öncesinde de böyle çalışmalar var. Nargile çok sağlıklı bir enstrüman değil. Onu kullanırken sizden önce kimlerin kullandığını bilemiyorsunuz. Neler saçtığını, nasıl mikroorganizmaların biriktiğini görmeniz mümkün değil. Nargile kendisi de zaten sağlık açısından büyük bir risk. Şu dönemde belki onlar dikkate alınarak risk fazla görüldüğü için geciktirilmiş olabilir diye düşünüyorum ben."