Görüş Bildir

Ulaşımda Sıkıntı Yaşıyoruz!

Sakatlar Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Osman Yağız, engellilerin şehir içi yolcu taşıma otobüslerinde zorluklarla karşılaştıklarını belirtti.

Ulaşımda Sıkıntı Yaşıyoruz!

Sakatlar Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Osman Yağız, engellilerin şehir içi yolcu taşıma otobüslerinde zorluklarla karşılaştıklarını belirtti.

Başkan Osman Yağız, Diyarbakır'da şehir içi ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinde engelli vatandaşların ücretsiz ulaşım hakkını kullandıkları zaman kötü muameleye maruz kaldığını ileri sürdü. Yağız, bazı şoförlerin engelli vatandaşlara yardım etmek yerine, sert davrandıklarını, bu nedenle engelli vatandaşların otobüse binmeye çekindiklerini dile getirdi.

ENGELLİLER SIKINTILI

Belediye yetkililerine konu hakkında çeşitli şikayetlerin gittiğini, ancak sorunun çözüme kavuşturulmadığına dikkat çeken Yağız, "Ulaşım konusunda özellikle otobüslerin engellilere uygun olması lazım. Son zamanlarda düzenlemelerin olduğu dikkatimizi çekiyor. Ama özellikle özel halk otobüsleri bu konuda bize çok sıkıntı çıkarıyorlar. Her seferinde bu sorunu dile getiriyoruz ama bir türlü anlamıyorlar. Pasoyu gösterdiğinde engelli arkadaşlarımız, sanki onların düşmanları imiş gibi durup bakıyorlar, hakarete varacak şekilde konuşmalar yapıyorlar, bazen otobüsten atıyorlar. Engelli arkadaşlarımıza, insan gururunu kıracak şekilde kelimeler ediyorlar. Sonuçta engellilerde insan, her şeyden önce bir insan olarak düşünün onu. Eğer devlet bu hakkı ona vermiş ise, eğer belediye o pasoyu ona vermiş ise ki burada özel halk otobüsçülerinin derneğinin de mührü var o pasolarda, bu hak verilmiş ise bu hakkı otobüs şoförünün ondan almaması lazım yani hakaret etmemesi lazım, otobüsten atmaması lazım" diye konuştu.

Etiketler: