Görüş Bildir

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, HGS cezaları hakkında usulsüzlük değil, teknik hata dedi! Sorun PTT'de

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, HGS cezaları hakkında usulsüzlük değil, teknik hata dedi! Sorun PTT'de

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; HGS konusunda sürücülere müjdeyi verip, hatalı HGS cezaları konusunda da af haberini duyurdu. Köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan HGS cezası konusunda etiketin araca yanlış montaj edilmesinin sebep olduğunu da söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; HGS konusunda sürücülere müjdeyi verip, hatalı HGS cezaları konusunda da af haberini duyurdu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım köprü geçişleri veHGS cezalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım bazı HGS etiketlerinin hatalı imal edildiğini belirtti. Binali Yıldırım PTT'nin eksi bakiye ile de vatandaşların otoyol ve köprülerden geçiş yapabileceğini belirtti.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları:

Köprülerden geçen yolcu sayısı 150 milyondan 141 milyona geriledi. Biz de nedenini araştırdık. Nedeni Marmaray. İnsanlar araçlarıyla gitmek yerine toplu taşımayı tercih ediyorlar. Bu da trafikteki araç sayısını azaltıyor.

VİDALARI ANLATTI

Bu HGS şikayetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Yolda, otoyolda geçerken okuyucular sizin plakanızı değerlendiriyor. Eğer paranız varsa bu geçiş normal olarak kabul ediliyor. Eğer paranız yoksa bunun on katına kadar ceza alabiliyorsunuz.

Bir ceza da hiç bir şekilde HGS OGS'niz olmuyor. yine on kat. Bazen de yanlış okumalar oluyor. Ben geçmedim diyor vatandaş. biz de merak ettik. Şu ortaya çıktı. Hatalı plakauygulamaları.

Normalde plakalar altta klipsileri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz.

Vatandaş haklı. Biz de bunu ciddi olarak araştırdık. Vidalar harflerin rakamların üzerine gelince hatalı.

PTT EKSİ BAKİYE UYGULAMASI

Niye HGS varken OGS de yaptık. OGS hem cihazı çok pahalı hem de süresi var. Belirli bir süre sonra değiştirmek gerekiyor. Bir de işlemleri çok fazla. Vatandaşın bir günü böyle geçiyordu.

Daha basit bir sistem olsun dedik HGS'yi devreye soktuk. Şu anda 8 milyon HGS var 2 milyon OGS var. Zaman içinde hepsi dönecek, hepsi HGS olacak.

İki işlem yapacağız. HGS'lerden sorumlu kuruluş PTT. PTT kredi kartı veremediği için posta çeki hesabı veriyor. Kredi kartında eksi hesap olduğunda parası olmasa da geçiyor ama diğerinde parası bitince ceza alıyor.

PTT'de de bundan sonra gerekli kuruluşlarla konuşup eksi bakiye uygulaması başlayacak. Böylece ceza almayacak vatandaşlar.

HGS'LERİN BAZILARI HATALI ÜRETİM

Sekiz milyon HGS etiketi içinde bir kısmı imalattan bozuk çıkıyor. Maalesef vatandaş takıyor ama o etiket görevini yapmıyor. Bu şekilde etikete sahip olanların etiketleri yenilecek.

Tepeden okuyucuların göreceği ön camdaki yer belli. Doğru noktaya yerleşme okuma da yapmıyor. Kaçak geçiş muamelesi yapılıyor. Aslında etiketlerin nasıl kullanılacağı belli ama biraz daha tanıtmaya yönelik çalışma herhalde gerekli.

CEZA SMS'LE BİLDİRİLECEK

Şu anda geçerli olan rakamlar 2014 yılı. Cezaların bu kadar yüksek olması, 2015 yılındaki yeni düzenlemelerin devreye girmemiş olmasından. 2015 yılındaki düzenlemelerin geriye yönelik yapılmasına yönelik çalışma meclise taşınacak.

Cezalarla ilgili bildirimler geçikmeyecek. Her cezayı SMS ile bildirilecek. On gün içinde cezaya itiraz yapılırsa, ceza uygulanmayacak. On günden sonra ceza uygulanabilecek. Herkese üç ayda bir ceza bildirimleri yapılacak.

RUSLARIN YAPTIĞI HAVACILIK KURALLARINA AYKIRI

Rusya'nın hava yollarının uçuş ekibine uyguladığı iş uluslararası havacılık kurallarına aykırı. Amacımız Rusya ile yaşadığımız krize misilleme yaparak cevap vermek değil. Diplomatik kanallardan bunun yanlış olduğunu belirttik, derhal hatırlatacağız.

TWITTER'A CEZA ABD'YE GÖNDERİLDİ

Twitter'a 150 bin liralık ceza kesildi. Amerika'daki merkezine gönderildi. 30 günlük zamanı vardı doldu. Bundan sonra hangi adımlar atılacaksa öyle devam edecek. Vazgeçmemiz mümkün değil, herkes TC yasalarına uygun hareket etmek, herkesTürkiye yasalarına uymak zorundadır.