Ankara’da Diyarbakır direnişi

Ankara Gazi Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapılan Türkiye Terziler Federasyonu seçimlerinde Diyarbakır direnişi yaşandı. Diyarbakır Tuhafiyeciler ve Parfümericiler Odası Başkanı Abdullah Kızılay,3 dönemdir karşısına rakip çıkmayan konfederasyon başkanı Sinan Turhan’a zor anlar yaşattı.

Ankara’da Diyarbakır direnişi

DİYARBAKIR- Türkiye Terziler Federasyonu seçimlerinde çarpıcı olaylar yaşandı.  Sahte imzalarla kongre yaptırdığı iddia edilen ve 3 dönemdir karşısına rakip de çıkmayan federasyon  başkanı Sinan Turhan’a Diyarbakır’dan rakip çıktı. Diyarbakır Tuhafiyeciler ve Parfümericiler Odası Başkanı Abdullah Kızılay,Diyarbakır’da bulunan diğer odaların desteğiyle aday oldu.

"GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMADI"

Geçmiş dönemlerde yapılan kongrelerde çoğunluk olmamasına sahte imzalarla kongrelerin yapılmasını sağladığı iddia edilen konfederasyon başkanı Sinan Turhan’a rakip olan Kızılay,kürsüye çıkıp konuşmak isteyince ırkçı saldırılara maruz kaldığını savundu. Kızılay,"Diyarbakır’daki oda başkanları olarak devrim yaptık. 3 dönemdir karşısına rakip çıkmayan konfederasyon başkanı Sinan Turhan’a rakip olunca bu durum karşı tarafta panik ve rahatsızlık yarattı. 144 oda başkanı ve 1057 delegenin oy hakkı bulunduğu halde kongreler delegelerin yarıdan bir fazlasının katılımı ile başlayabilmekteydi. 100 bine yakın esnafın üye olduğu konfederasyonun kongreleri sahte imzalarla yapılmaktaydı. Kongreye basının alınmayacağını bildiğim için emanet bir kamera ile kongreye geldim. Başımıza gelecekleri önceden tahim ederek ilgili mercilere başvurduk ve güvenlik önlemlerinin alınmasını istedik. Maalesef hiçbir önlem alınmadı ve kongre öncesinde ve sırasında saldırıya maruz kaldık" dedi.

"SAHTE İMZALARI TESPİT ETTİK"

Konuşmak istediğini ancak buna izin verilmediğini belirten Diyarbakır Tuhafiyeciler ve Parfümericiler Odası Başkanı Abdullah Kızılay,yanında götürdüğü kamera ile sahte imzaları tespit ettiğini ileri sürdü.

Kızılay,"Aday olduğum halde bana konuşma fırsatı verilmedi. Sahte imzaları anlatmak istedim. Bu sırada hiç alakası olmadığı halde bize karşı ırkçılık atıldı, PKK dışarı diyecek kadar çirkinleştiler. Konuşmamıza izin vermeyip mikrofonları söktüler. Daha sonra Diyarbakır’dan gelen diğer oda başkanlarıyla beraber kongre salonunu terk ettik. Dışarı çıktıktan sonra tekrar içeri gelerek sahte imzaları tespit etmeye çalıştım. Çok sayıda delege sahte imza attıklarını itiraf etti.Konunun peşini bırakmayacağız. Kongrenin iptali için her şeyi yapacağız. Şikayet dilekçemizi hem adli makamlara hem de başbakanlığa sunduk. Kimseden korkumuz yok. Koltuk sevdalılarından hesap soracağız" diye konuştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz