Görüş Bildir

'Beraber Yürüyelim!'

'Beraber Yürüyelim!'

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu "Bütün olimpik branşlarda yaklaşık 100 bin gencimizi sporla buluşturacağız" dedi.

DİYARBAKIR'da Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun da katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu, Diyarbakır Valiliği ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen 'Sağlık İçin Beraber Yürüyelim' etkinliğine; Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, İl Emniyet müdürü Tacettin Aslan vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Sümer Park'ta başlayan 4 kilometrelik yürüyüş, Anıt Park'ta sona erdi.

BERABER YÜRÜYELİM

Yürüyüşün ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, şöyle dedi: "Öncelikle amacımız sporun sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olduğu, her yaşta sporun hareketin özellikle yürüyüş ve bisikletin insan için vazgeçilmez bir aktivite olduğunu bir kez daha paylaşmak. Sağlıklı bir yaşam için hareketin temel şart olduğunu, bugünkü yaşam koşullarında hareketsizliğin en büyük risk olduğunu vurgulamak. Özellikle genç ve çocuk yaştan başlayarak sporu hayatın bir anlamı ve hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak yerleştirmek ve benimsetmek. Bu hafta kapsamında yaptığımız bu yürüyüş ortak bir duyarlılık ve sorumluluğu böylelikle Diyarbakır'da her yaşa ve her kişiye paylaşmak. Bu noktada inanıyorum ki bu çalışmalarımız sağlığın temel koşulu olan her yaşta hareket ve egzersizin gereğini yerleştiren bir bilince katkı sağlayacak."

100 BİN GENCİ SPORLA

Hem valilik, hem de Büyükşehir Belediyesi olarak spor ve altyapılarını geliştirmek, güçlendirmek her yaşta her sporu yapmak isteyenin beklentisine dönük fiziksel spor altyapısını Diyarbakır’ın her köşesinde güçlendirmek istediklerini kaydeden Vali Hasan Basri Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için özellikle yürüyüş parkurları, Diyarbakır’da hayat geçirdiğimiz bisiklet yolları, kapalı spor salonları, açık alanda spor etkinliklerini yapacak spor alanları, sokak basketbolu dahi her düzeyde sporun yapılabilirliğini artıracak bir seferberlik başlattık. Diyarbakır’daki okul spor kulüpleri sayısında bugün Türkiye’de ve sporcu sayısında ilk 3’teyiz. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü kurarak bütün olimpik branşlarda yaklaşık 100 bin gencimizi sporla buluşturacağız. Spor kulüplerimizde onlara bugünün gençleri, yarının şampiyonları olarak altyapıları sunarak sporla buluşmalarına katkı sağlayacağız. Diyarbakır’da genç öğrenci nüfusumuzun yoğunlaştığı Türkiye’de çok önemli bir merkezi ve gücüyüz. Bunu sporla buluşturarak inşallah Diyarbakır’ımızın gelecekte sportif başarılarla taçlandıracağız.”  Yürüyüş çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.