Görüş Bildir

Cam film yasak ama bir istisna var…'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, araçların ön camı ile ön sağ ve sol camlarının renksiz olacağını, sadece arka cam ile arka sağ ve sol camlarda fabrika çıkışlı 43R onaylı renkli cam kullanılabileceğini belirterek, "Cam filmi önemli ama can güvenliği daha önemli, önce can güvenliğimize bakacağız." dedi.

Araçlarda kullanılan "cam filmi"ne ilişkin açıklamada bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü "Şu anda cam  filmi taktırmış olan vatandaşlarımız da yasak varken cam filmi taktırdılar. Biz  bakanlık olarak cam filmi yasağını kaldırmak istedik. Geçen yıl bu niyetimizi  beyan ettik, ilgili kurumlardan da olumlu görüşler aldık ve yönetmelik  yayımladık." diye konuştu.

Özlü, söz konusu yönetmeliğe göre 26 Ekim 2017'de cam filmi yasağının  kaldırılacağının açıklandığını ancak Emniyet Genel Müdürlüğünden bu konuda gelen  taleplerin ardından konunun tekrar ele alındığını söyledi. Emniyet Genel  Müdürlüğü yetkililerinin, özellikle son dönemde artan terör eylemleri sebebiyle  şüpheli şahısların tanınması ve tespitinde sıkıntı yaşandığını aktardıklarını  dile getiren Özlü, bu nedenle de cam filmi yasağının kaldırılmaması yönünde görüş  beyan edildiğini kaydetti.

"YASAK GÜVENLİK GEREĞİ"

Bakanlık olarak önce buna sıcak bakmadıklarına işaret eden Özlü,  "Ancak cam filmi takılı bir araç, terör eylemi gerçekleştirirse ve burada çok  sayıda insan hayatını kaybederse, bunun ülkemiz için büyük bir sıkıntı olacağını  düşündük. Dolayısıyla cam filmi yasağının kaldırılması irademizi değiştirdik ve yasağın kalkmasının iptali yönünde karar aldık." ifadesini kullandı.

Özlü, cam filmi yasağının kalkmamasının, güvenlik gereği olduğunun  altını çizerek, ülkedeki terör eylemlerinin sıfıra yakın bir noktaya gelmesi  halinde, yetkililerin yasağı tekrar gözden geçirilebileceğini kaydetti.

Cam filmi yasağının kapsamı hakkında bilgi veren Özlü, "Yönetmelikler  ihtiyaçlara göre değişir, ihtiyaç hangi yöndeyse biz o yönde yönetmeliklerimizi  revize ederiz. Cam filmi önemli ama can güvenliği daha önemli, önce can  güvenliğimize bakacağız. Sadece fabrika çıkışlı 43R onaylı renkli arka camların  kullanımı serbest. Yani aracın ön camı ile ön sağ ve sol camları renksiz olacak  ancak arka cam ile arka sağ ve sol camlarda fabrika çıkışlı 43R onaylı renkli cam  kullanılabilecek." değerlendirmesinde bulundu.
Etiketler: | | |