Cenaze defnedildi Koca tutuklandı!

Gercüş ilçesinde yol kenarında cesedi bulunan Güle Algan’ın cenazesi toprağa verildi.

Cenaze defnedildi Koca tutuklandı!

Köy korucuları tarafından Sapanlı ve Bağlıca köyleri arasındaki yol kenarında bulunan ve Güle Algan'a (42) ait olduğu belirlenen ceset, Diyarbakır Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından ailesine teslim edildi.

İMAM NİKANLI EŞ TUTUKLANDI

Algan'ın cenazesi ilçeye bağlı Yemişli köyünde defnedildi. Bu arada olayla ilgili gözaltına alınan ve jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Algan'ın imam nikahlı eşi Ali Kemal Deniz (56), çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

SALDIRI OLAYINI KINADILAR

Aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu bir grup kadın, SELİS Kadın Danışma Merkezi'nin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Gurbet Nas, Gercüş ilçesine bağlı Bağlıca ve Sapanlı köyleri arasında yol kenarında bulunan cesedin Güle Algan'a ait olduğunun belirlendiğini, olayla ilgili Algan'ın dini nikahlı eşi Ali Kemal Deniz'in gözaltına alındığını hatırlattı.

Deniz'in ikinci kez cinayet işlediğinin iddia edildiğini ifade eden Nas, şöyle dedi:

"Katillerin indirim talebi kabul edilemez. Bize savcılar, hakimler, başbakanlar, valiler lazım. Kadına yönelik şiddetin her türlüsünü kınıyor, yaşanan olayın takipçisi olduğumuzu belirtiyoruz."

ZANLI YOLUMUZU KESEREK

Milletvekili Ata da,  olayla ilgili Güle Algan'ın gözaltına alınan eşinin ifadesinde, "Zanlı yolumuzu keserek karımı katletti" dediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Olayın failinin korucu olduğu iddiası var. Toplumda tüm hukuksuzluklarda bir adres gösterme eğilimi var. Korucuların suça bulaşma oranları açık ve ortada. Bu nedenle ellerindeki silahları amaç dışında kullandıkları açık. Toplumun alt güvenlik birimlerine ihtiyacı yok. Hele hele koruculuk sistemine hiç ihtiyacı yok. Bu konudaki düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Devletin güvenlik şemsiyesi altına alınan insanlar mağdur edilmeden bu sistemin bir an önce lağvedilmesi gerekiyor."

Kaynak: Diyarbakır Söz