Görüş Bildir

Demir'den "tektaş" habere yalanlama!

İl Vali Yardımcısı Mehmet Demir'in FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan bayan hakime "tektaş yüzük" göndererek evlilik teklif ettiği yönündeki, habere yalanlama geldi.

İl Vali Yardımcısı Mehmet Demir, hakkında ulusal bir gazetede yer alan FETÖ soruşturmasında gözaltında bulunan bayan hakime "tektaş yüzük" gönderek evlilik teklifinde bulunduğuna dair haberi yalanladı. Demir, şahsının FETÖ terör örgütüyle ilişkilendirilmesinin her türlü ahlaki ve basın ilkeleriyle örtüşmediğini ifade ederek, suç duyurusunda bulundu.

Habertürk Gazetesinin dünkü sayısında yer alan habere ilişkin yazılı resmi açıklama yapan İl Vali Yardımcısı Mehmet Demir, haberde şahsının ve valilik makamının hedef alındığını ve tezviratlar içeren ifadelere yer verildiğini söyledi. İddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığını, kamuoyunda şansının yıpratmak, küçük düşürmek, alğı yaratmaya yönelik operasyonel bir habere gazetenin alet edildiğini belirterek şöyle dedi;

GÖZALTINDAKİ HAKİME TEKTAŞ İDDİASI

"Öncelikle haberin sürmanşetten veriliş şekliyle ‘Fetö’dan gözaltı, vali yardımcısından tektaş’ şeklinde Fetö terör örgütüne vurgu yapılmak istendiği, haberin devamının yer aldığı 3. sayfada ‘vali yardımcısından gözaltındaki hâkime evlilik teklifi’ şeklinde daha yumuşak bir başlığın tercih edilerek kamuoyu nezdinde şahsımın Fetö terör örgütü ile ilişkilendirilmek istendiği açıkça görülmektedir.

Haber metnindeki şahsımın gözaltında iken bir kaç kez hâkime hanımla görüştüğüm ve yine devamında duruşma sırasında adliyeye gittiğim şeklindeki  ifadelerle aynı zamanda adli makamlara etkide bulunduğum ima edilmektedir. Bununla hukuki sürece müdahil olduğumalgısı yaratılmak istenmiştir. Söz konusu haber gerçeklikten uzak olup hakkımda yaratılmak istenen algı güya desteklenmeye çalışılmıştır.

ÇAKMA HABERE SUÇ DUYURUSU

Haberin son paragrafında yer alan ‘Demirin uzun süredir evlilik planları yaptığı, kentte aralarında kamu görevleriyle bir STK başkanının da olduğu birçok kişiye evlilik teklifinde bulunduğu ama her seferinde ret cevabını aldığı öğrenildi.’ Şeklindeki ifadelerin de gerçeklikle ilgisi olmadığı gibi gerek görevli bulunduğum camia içerisinde gerekse de Türkiye kamuoyu içerisinde şahsımı yıpratma amaçlı yazıldığı açık net anlaşılmaktadır. Haber kendi içerisinde çelişkiler içerdiği gibi şahsımı yıpratma amaçlı masa başında hazırlandığı, haberi okuyanlarca da anlaşılmaktadır. Gazetecilik deyimiyle haber ‘ÇAKMA’ niteliğinde olup şahsımın özel olarak hedef alındığı haberi okuyan herkesçe de anlaşılmaktadır. Haber okunduğunda haberin kötü niyetle hazırlandığı, özellikle kurgulandığı açıkça görülmektedir. Türkiye’mizin ve bölgemizin kritik bir süreçten geçtiği şu günlerde Diyarbakır’da ki dik duruşumdan ve görev anlayışımdan rahatsız olan birilerinin bu tür haberler yaptırmak suretiyle şahsımı yıpratmaya çalışması kamuoyunun takdirindedir. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmış olup ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuş maddi ve manevi tazminat davaları açılmıştır."

GAZETE HABERİNDEKİ İDDİALAR

Habertürk gazetesinde yer alan haberde özetle şu ifadelere yer verilmişti. "Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltında bulunan Hâkim Fatma Çimen’e gözaltındaki onlarca kişinin önünde evlilik teklif etti. Demir’in “Her koşulda evlenmek istiyorum. İşe iade edilmese de evinin kadını olur” teklifini, Çimen kabul etmedi. Yüzük ise yine Cumhuriyet Savcısı’nın onayı ile tutanak altına alınarak avukata teslim edildi.

ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILDI

Çimen, daha sonra Diyarbakır Adliyesi’ne götürüldü. Demir de ifade sırasında adliyeye gitti. Cumhuriyet Savcısı, Mehmet Demir’in Fatma Çimen ile görüşmesinden rahatsız oldu. Polisler görüşmeyi bitirdi. İfadesinin ardından mahkemeye çıkarılan Çimen adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Demir’in uzun süredir evlilik planları yaptığı, kentte aralarında kamu görevlileri ile bir STK başkanının da olduğu birçok kişiye evlilik teklifinde bulunduğu ama her seferinde ret cevabı aldığı öğrenildi."
Etiketler: | | |