Görüş Bildir

Dükkânı yanan sembolik ayakkabıcı yardım bekliyor

Dükkânı yanan sembolik ayakkabıcı yardım bekliyor

Çıkan yangın sonucu dükkânı kullanılamaz hale gelen Diyarbakır’ın sembolik ayakkabıcısı, işini tekrardan devam ettirebilmek için yetkililerden yanan dükkânının tamir edilmesini istiyor.

Elektrik kontağından kaynaklandığı tahmin edilen yangın sonucu dükkânı yanan Diyarbakır’ın sembolik ayakkabıcısı işini tekrardan devam ettirebilmek için yetkililerden sadece yanan dükkanının tamir edilmesini istiyor.

Diyarbakır merkez Sur ilçesi Tarihi Ulu Cami mevkiinde bir metrekarelik dükkanlarda sembolik ayakkabı tamirciliği yapan Mehmet Bozkurt’un, kısa süre önce elektrik kontağından kaynaklandığı tahmin edilen yangın sonucu dükkânı kullanılamaz hale geldi. Babadan kalma meslek olan ayakkabı tamirciliğini bırakmak istemeyen Bozkurt, yetkililerden sadece yanan dükkanının tamir edilmesini istiyor.

1928 yılından bu yana Bozkurt ailesi olarak sembolik ayakkabı tamirciliği yaptıklarını belirten Bozkurt, "Cuma günü saat 05.20’de dükkânımız yandı ve kül oldu. Burası belediyenin himmeti altındadır. Belediye dükkânları olarak çalıştırıyoruz. Bizden herhangi bir kira talep edilmiyor. Oturduğumuz yerler birer metrekaredir. Dükkânımız yanmış, devlet büyüklerinden yardım istiyoruz." dedi.

YENİDEN İŞYERİNE KAVUŞMAK İSTİYOR

Yangının elektrik kontağından kaynaklandığını tahmin eden Bozkurt, "Yangının neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Akşam eve gittiğimizde oğlum şartellerden birini indirmiş fakat ana şarteli kapatmayı unutmuş. Halen resmi olarak yangına ilişkin rapor çıkmamış, yarın çıkacak. Ama büyük ihtimal elektrikten kaynaklandığını tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından mağduriyetinin giderilmesini isteyen Bozkurt, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehrin bütün yerlerini yapmış, projelerini gerçekleştirmişler. Sadece Hasan Paşa önü ve Diyarbakır’ın sembolik boyacı dükkânları kalmış. Bunu da yapacaklarını biliyorum. Fakat dükkânımız yandığı için şu an mağdurum. Onlardan tek isteğim dükkânımın tamiratının yapılmasıdır. Ben ve çocuğum Allah’a şükür çalışarak kazanırız. Dükkânımı onarsınlar, teslim etsinler, gerisini Allah gönderir. Ben hiçbir yardım istemiyorum, sadece dükkânımın yapılmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

70 bin liraya yakın maddi zararının olduğunu söyleyen Bozkurt, “Tanesi bin 400 dolar olan 3 tane makina, kemerler, dama, bağa, tespih, astar ile malzemelerim var ve hepsi de yangından zarar görmüş. Zararım en azından 70-80 bin civarıdır.” diye belirtti.