GÜNEŞ KAVURUYOR!

Ülke genelinde sıcak hava etkisini sürdürürken, hafta ortasından itibaren güney, iç ve batı bölgelerde hava sıcaklığının 2 ila 4 derece daha artması bekleniyor. Etkili olan bunaltıcı sıcaklar, yaşamı olumsuz etkiliyor

GÜNEŞ KAVURUYOR!

Hava sıcaklığının gölgede bile 40 dereceyi bulduğu kentte, sokaklar boşalırken, dışarıda olan az sayıda kişi de parklara ve ağaç gölgelerine sığınarak güneşten korunmaya çalışıyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi, Diyarbakır başta olmak üzere bölge il ve ilçelerinde yaşayanları olumsuz etkiliyor. Sıcaklığın gölgede 40 dereceyi bulduğu kentte, birçok kişi mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyor, ev ve işyerlerinde klimalı ortamda kalmayı tercih ediyor.

PARKLAR VE AĞAÇ GÖLGELERİ

Dışarıdakiler de parklarda ve ağaç gölgelerinde biraz olsur serinlemeye çalışıyor, çeşmelerde sık sık el ve yüzlerini yıkıyor. Sokakların boşalmasıyla birlikte iş yapamaz duruma gelen esnaf ise buharlı soğutma sistemlerine yönelip müşteri çekmeye çalışıyor. Güneşin yakıcı etkisinden etkilenen küçük çocuklar ise park ve kavşaklarda bulunan süs havuzları ile sulama kanallarında serinlemenin keyfini çıkarıyor. Kent merkezlerinin dışında nemin daha etkili hissedildiği köylerde ise aileleriyle birlikte tarlalarda çalışan çocuklar, Devlet Su İşleri'ne ait sulama kanallarında yüzdü.

SICAKTA ORUÇ DÜŞÜNDÜRÜYOR

Yaklaşan Ramazan ayı da aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşları düşündürüyor. Sıcak nedeniyle oruç tutmakta zorlanacaklarını söyleyen Vatandaşlar camilerin girişindeki halılar üzerinde uyuyup, parklardaki gölgelik mekanlarda dinleniyor. Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesinden dolayı çok zorlanacaklarını söyleyen Vatandşlar, "Şu an bile sıcağa dayanamıyor ve bol sıvı tüketiyoruz. Oruç tutarken nasıl dayanacağız kara kara düşünüyoruz. Parklarda ya da camilerde uyuyarak zaman geçiriyoruz" diye konuştu.

SICAKLIK DAHA DA ARTACAK

Meteoroloji Bölge Müdürü Ramazan Sağır ise şu an 40 derece civarında seyreden sıcaklıkların yarından itibaren daha da artacağını belirterek, "Sıcaklıklar hafta içerisinde 44- 45 dereceye ulaşacak. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havaya karşı vatandaşlarımızın, güneşin en etkili olduğu saatlerde mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Ağustos ayının sonuna kadar sıcaklıklar etkisini göstermeye devam edecek" dedi

Kaynak: Diyarbakır Söz