Görüş Bildir

Kadın kılığında saldırmışlar!

Kadın kılığında saldırmışlar!

Diyarbakır'da AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın 30 Haziran'da PKK'lılarca öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan sanık Kemal Polat hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Diyarbakır'da, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın teröristlerce öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan sanık Kemal Polat'ın, saldırıyı, kadın kıyafeti giyerek gerçekleştirdiği belirtildi.

AK Parti Lice Başkan Yardımcısı Orhan Mercan'ın 30 Haziran'da PKK mensuplarınca evinin önünde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve olayın faili olduğu belirlenen PKK üyesi Kemal Polat hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, 10. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Lice ilçesi Mulla Mahallesi 6. Sokak'ta 30 Haziran'da yerde hareketsiz yatan bir kişinin olduğuna dair ihbar üzerine olay yerine güvenlik güçlerinin gittiği ve incelemede ölen kişinin AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Mercan olduğunun tespit edildiği belirtildi.

- Vücudunda 12 mermi deliği tespit edildi

Otopsi tutanağına da yer verilen iddianamede, şu ifadeler yer aldı:

"Ölü muayene ve otopsi tutanağına göre, maktul Mercan'ın vücudunda 12 ateşli silah giriş ve çıkış deliği tespit edilmiştir. Ölümün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırıkları ile beyin kanaması, beyin doku harabiyeti, iç organ yaralanması ve iç dış kanama sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varılmıştır. Olay yeri incelemeleri sırasında 4 kovan bulunmuş olup ateşli silahın 9 mm çapa sahip olduğu, kovanların 6136 sayılı yasaya göre yasak niteliğe haiz olduğu uzmanlık raporuyla tespit edilmiştir."

- Kadın kıyafeti giymiş

Lice Cumhuriyet Başsavcılığında olay ve sanığa ilişkin bilgi veren gizli tanık "Kilit" ifadesinde şu bilgileri paylaştı:

"Sanık Kemal Polat'ı Mulla Mahallesi 9. Sokak civarında gördüm. Üzerinde koyu renkli uzun kadın pardösüsü, başında yüzünün çoğunu örtecek şekilde siyah renkli başörtüsü vardı. 11. Sokak'tan gelerek 9. Sokak aşağısına doğru koşarak gidiyordu. Sonra Mercan'ın vurulduğunu öğrendim. Bu kişiyi gördüğümde Mercan'ın vurulduğu yere yakındı ve hızla uzaklaşıyordu. Kesin ve net olarak teşhis ediyorum."

- Kıyafetlerde DNA kalıntısı ve atış artığı bulundu

Gizli tanık "Kilit"in ifadesinin ardından sanık Polat'ın evinde gözaltına alındığı belirtilen iddianamede, evdeki kadın hırkası ve pardösüsüne de el konulduğu kaydedildi.

İddianamede, Polat'ın evindeki aramada ele geçirilen 2 kadın kıyafetinden birinde zanlıya ait DNA kalıntıları, diğerinde ise atış artıklarına rastlanıldığı bildirildi.

- Kırsalda silahlı eğitim almış

Sanık Kemal Polat'ın birbiriyle çelişen beyanlarda bulunduğu aktarılan iddianamede, "Sanığın ifadelerinde bilgi edinmelerine başvurulan kişilerin ifadeleriyle çelişmektedir. Olaydan sonra elde edilen telsiz görüşmelerinde saldırının terör örgütü PKK/KCK adına gerçekleştirildiği hususunun belirtilmesi, neticesinde şüphelinin PKK'nın kırsal alan yapılanmasında silahlı ve ideolojik eğitim alarak Lice'ye geldiği, üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda saldırıyı gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

- İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık Polat hakkında "devletin birligini ve ülke bütünlüğü bozmak", "tasarlayarak öldürmek" ve "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurmak" suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Etiketler: | | | |