Görüş Bildir

Kadınlara Kürtçe Eğitim

Hizan Jandarma Komutanlığının başlattığı Aile İçi Şiddet ve Çocukları Okula Kazandırma Projesi kapsamında, köylü kadınlara yönelik Kürtçe seminer veriliyor.

Kadınlara Kürtçe Eğitim

BİTLİS-Bitlis'in Hizan ilçesinde Jandarma Komutanlığının başlattığı "Aile İçi Şiddet ve Çocukları Okula Kazandırma" Projesi kapsamında, köylü kadınlara yönelik Kürtçe seminer veriliyor.

İlçe Jandarma Komutanlığı'nca görevlendirilen ve iyi derecede Kürtçe bilen kamu personellerince kadınlara "aile içi şiddet", "çocuk yaşta evlendirme" ve "kız çocuklarının okula gönderilmesi" konularında Kürtçe seminerler düzenleniyor.

ASKERDEN KÜRTÇE EĞİTİM

İlk olarak Gayda köyünde uygulanmaya başlayan proje kapsamında, 75. Yıl Abidin İnan Gaydalı Yatılı Bölge Okulunda program düzenlendi.

Kaymakam Sedat İnci, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hakan Bostan, kurum amirleri ve kadınların katıldığı programda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan uzmanlarca "aile içi şiddet ve çocukları okula kazandırma" konuları ele alındı.

Anlatılanların, müftülükte görevli imam Necmettin Özgür tarafından Kürtçe olarak tercüme edildiği programda konuşan Kaymakam İnci, kadına yönelik şiddetin ortak bir sorun olup yalnızca özel alanda değil, toplumsal ve kamusal alanda da yaşandığını söyledi.

Etiketler: