Görüş Bildir

Kar altında evlat nöbeti

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbeti, kar yağışına rağmen devam ediyor.

PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunması isteyen 85 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 165'inci günde de sürdürdü. Kar yağışı ve soğuk havaya rağmen oturma eylemini sürdüren aileler, çocukları gelene kadar bu eylemi sürdüreceklerini söyledi.

Ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla kar altında bekleyişini sürdüren  annelerden Süheyla Demir yaptığı açıklamada, Ağrı'dan dağa kaçırılan kızı Hayal için evlat nöbetini sürdürdüğünü söyledi. "Bugün kar yağdı. Çocuklarımızın hasreti içimizi yakmış. Bu kar içimizi soğutmaz, hasretimiz bu karı da eğitir." diyen Demir, eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

KAR ALTINDA DİRENİŞ

Demir, evlatlarına kavuşana kadar oturma eylemine devam edeceklerini ifade ederek, "Onları Allah'a havale ediyorum. Kış vakti, çocuklarımızı, eşimizi evde bırakıp, buraya geldik. Kaçırdıkları çocuklarımız da görsün, anne ve babaları onları ne kadar seviyor. Evladımızın canı için kendi canımızdan vazgeçtik. Onları kurtaracağız." dedi.

Kızına güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulunan Demir, "Bakın karda kışta sizi bekliyoruz. Dönün, gelin, güvenlik güçlerine teslim olun. Hayatınıza kaldığınız yerden devam edin." diye konuştu.

TAŞ YAĞSADA BURDAYIZ

Fatma Bingöl evlatları için kardan ve soğuktan korkmadıklarını belirtti.

"Kar da yağmur da taş da yağsa gitmeyeceğiz. Evlatlarımızı bekliyoruz burada. Evlatlarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

HDP'ye tepkisini dile getiren Bingöl, "Çocuklarımız taşın üstünde, karda yatıyor. Allah bunu kabul eder mi? Aklımız çocuklarımızda. Tuncay, oğlum seni bekliyorum. Kar da yağsa, fırtına da olsa oğlumu almadan buradan gitmeyeceğim. Allah'ın izniyle seni alıp, öyle evime gideceğim." şeklinde konuştu.

4 yıl önce dağa kaçırılan oğlu Mehmet'e kavuşma ümidiyle Ağrı'dan gelerek eyleme katılan baba Salih Gökçe de eylemi kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.

"Gerekirse karın üzerinde yatarım, çocuğumu almadan buradan gitmem. HDP'li milletvekilleri toplantılarda, 'Türk askeri Suriye'den çıksın.' diyor. İlk önce gidin, Suriye'den bizim çocuklarımızı getirin. Çocuklarımızı kandırıp, zorla götürdüler. Çocuklarımızı versinler." ifadelerini kullanan Gökçe, üşüseler de evlat hasretiyle içlerinin yandığını aktardı.

Kızı Çiğdem için eylem yapan baba Yasin Kaya ise, kara rağmen oturma eylemine devam ettiklerini kaydetti.

Çocuklarını beklemeye devam edeceklerini ifade eden Kaya, "Kar altında çocuklarımızı bekliyoruz. Hava soğuktur ama içimiz yanıyor. Kızım bak baban senin için bu karın altında bekliyor." dedi.

'KARDIR, KIŞTIR UMURUMDA DEĞİL'

2014 yılında kaçırılan oğlu Mehmet Emin (30) için Muş'tan gelen Gülbahar Teker, oğlunun yaşayıp, yaşamadığı konusunda bilgisinin olmadığını söyledi. Teker, "Ben oğlumu almadan gitmiyorum. Kardır, kıştır umurumda değil. Ben gitmiyorum. Evde bir hasta bıraktım kapıyı kapattım geldim. Yeter. Bu HDP bizden ne istiyor? Çocukları getirsinler. Batman'da onu kaçırıp götürdüler. Sonradan bize telefon açtı söyledi. 1 sene önce de kaçmaya kalktı. Onu yakalamışlar. 1 senedir haber alamıyoruz. Ölü mü yaşıyor mu bilmiyoruz. En son Suriye'nin Kobani kentinde olduğunu söylemişti. Tekstil işinde çalışıyordu. Bize bakıyordu. Batman'da 11 gün çalıştı, alıp götürdüler. Bu yetimden ne istediler. Getirin çocuğumu. Herkesin çocuğu gelsin. Kürtler böyle değil. Biz onlar gibi değiliz" dedi.

'EVLATLARIMIZ İÇİN BU SOĞUKTA YİNE EYLEME DEVAM EDECEĞİZ'

Malatyalı Sadiye Özbey, 17 Eylül 2015'te Rize'den kendisini ziyarete gelirken Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yol kesen PKK'lı teröristler tarafından aracı yakılıp kaçırılan astsubay oğlu Semih Özbey için 5 Eylül günü oturma eylemine katıldı. Özbey, kar kış demeden oğlu için oturma eylemini sürdüreceğini ifade ederek, "Türkiye görüyor bizim çektiğimiz bu ızdırabı. Ayaklarımız su alıyor. Karların içindeyiz. Biz kendi hakkımız olan yavrumuzu istiyoruz. Karda kışta buradayız. Çocuklarımız hangi durumda, ne haldeler, durumları nasıl, o soğukta açlar mı, susuzlar mı, üşüyorlar mı? Biz kendi hakkımızı istiyoruz. Kimseden başka bir şey istediğimiz yok. Oğlumdan hiçbir haber alamıyorum. 4 yıl önce videosunu yayınlandılar. O günden beri her an kulağım telefonda, gelen ailelerin çocuklarıyla birlikte biz de sevinç yaşıyoruz ama kendi çocuğumuz gelse daha çok sevineceğiz. PKK benim çocuğumu nasıl aldıysa öyle de getirsin. Benim çocuğumdan ne istedi? Evlatlarımız için bu soğukta oturma eylemimize devam edeceğiz. Çocuğumuzu almadan da gitmeyi düşünmüyoruz. Kimse sıcak yerini bırakıp da buralarda durur mu" diye konuştu.
Etiketler: